понедељак, 30.07.2018, 10:01 -> 10:23
Извор: Танјуг
Trgovci ljudima koriste raskorak javnog i privatnog sektora
Svake godine milioni migranata su žrtve trgovine ljudima unutar i van granica njihovih zemalja i dospevaju u zamku prinudnog rada, upozorava Međunarodna organizacija za migracije.
Srpske misije te agencije Ujedinjenih nacija u saopštenju povodom 30. jula, Svetskog dana borbe protiv trgovine ljudima, ukazuje da je trgovina ljudima u današnje vreme prisutna u u svim zemljama i u bilo kom sektoru ekonomije.
"Bilo da je reč o proizvodnji kafe, odeće ili građevinskoj industriji, jedno je sigurno: nema radnog okruženja ili zajednice imune na trgovinu ljudima", navodi se u saopštenju.
Ova pojava, kako se ističe, toliko prožima sve sfere društva da joj se jedino može suprotstaviti globalnim pristupom.
"Posebno potrošači moraju da se udruže sa vladama, lokalnim udruženjima privrednika i da zajedno zahtevaju pristojne uslove rada za sve. Svi moramo da insistiramo da u lancima snabdevanja nema trgovine ljudima i drugih oblika eksploatacije", ukazuje Međunarodna organizacija za migracije (IOM).
Kako se navodi, već se vide znaci promena - sve veći broj kompanija preduzima akcije unutar svojih lanaca snabdevanja, a sve veći broj vlada razvija nove politike i regulatorne mehanizme koji će njihovo poslovanje učiniti odgovornijim.
I dok su ovi pozitivni trendovi ohrabrujući, ostaje još mnogo toga da se uradi, piše u saopštenju koje je potpisao Vilijam Lejsi Sving, generalni direktor IOM.
Glavni izazov je, ističe se, mobilizacija privatnog sektora kako bi se osiguralo da migranti koji su bili zlostavljani dobiju pravni lek i pravdu koju zaslužuju.
"Pored ulaganja neophodnog truda, kompanije mogu i moraju da preuzmu odgovornost za štetu učinjenu njihovim radnicima i moraju da osiguraju sve moguće korake kako bi pomogli žrtvama trgovine ljudima da se oporave", ukazuje IOM.
To se, kako se ističe, može postići tako što će tesno sarađivati sa vladama, organizacijama civilnog društva, međunarodnim organizacijama, kao i samim žrtvama.
"Države imaju najveću odgovornost da posvete pažnju trgovini ljudima i zaštite žrtve. Uspostavljanjem jačih veza između privatnog sektora i javnih napora da se pomogne žrtvama trgovine ljudima, zajedno možemo da ponovo izgradimo slomljene živote", navodi se u saopštenju Međunarodna organizacija za migracije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар