субота, 28.07.2018, 19:30 -> 19:53
Извор: РТС
Automobili najtraženiji na javnim licitacijama, uskoro i prodaje preko interneta
Turistička sezona je na vrhuncu, pa tako i carinici imaju pune ruke posla. Na granici najčešće zaplene tekstil i tehničku robu. Sve što se trajno oduzme završi na javnim prodajama. Od njih je za tri godine Uprava carina u budžet uplatila dva i po miliona evra. U planu je i uvođenje internet licitacija.
Pravilo je da se najkasnije osam dana pre javne prodaje ona najavi u medijima. Daje se spisak robe koja se nudi na licitaciji i početna cena.
Zainteresovani za kupovinu nisu želeli i da govore pred kamerama.
"Pravo učešća imaju sva lica koja uplate 30 odsto od početne cene koju utvrdimo kao komisija. Kada je reč o specifičnoj vrsti robe, onda samo pravna lica koja imaju registraciju za obavljanje određene delatnosti npr. kada je reč o zlatu i dragocenim metalima", objašnjava Aca Stojanović iz Carinarnice Niš.
Carinici kažu da gotovo svaka roba nađe kupca. Ona koja ne uspe u prvom krugu ide ponovo na prodaju s 30 odsto nižom cenom. Mogu da se kupe kožne jakne, televizori, obuća, košulje, sve što je zaplenjeno na granici i nije vraćeno vlasniku ili uništeno. Najtraženiji su automobili.
Više od 1.300 automobila na placu carinarnice na Bežanijskoj kosi čeka odluku suda, što može da potraje i nekoliko godina. Godišnje stigne oko 50 vozila, nekada je stizalo i 20 mesečno, ali je sada smanjen broj prekršaja.
Od prodaje motornih vozila stiže više od polovine novca sa licitacija. Slede ih srebro, zlato, tekstil.
"Poredeći prihode koji su ostvareni od javnih prodaja i uplaćeni, možemo konstatovati da je tokom 2013. Uprava carina ostvarila prihod od preko 33 miliona dinara, dok je po ovom osnovu tokom 2017. u budžet RS uplatila preko 130 miliona dinara", napominje Sofija Radulović, pomoćnik direktora u Upravi carina.
Da bi se uvećali i zarada i broj učesnika, planira se uvođenje internet licitacije. Kako će izgledati procedura, još se ne zna.
"Veći broj lica imaće priliku da učestvuje na javnim prodajama, što verujemo da će uticati na povećanje cene robe koja je predmet javne prodaje", dodaje Radulovićeva.
Na licitaciju ne ide roba koja može da ugrozi zdravlje ljudi, povređuje prava intelektualne svojine ili je opasna za kupce. U avgustu su zakazane javne prodaje u Subotici, Zrenjaninu i Dimitrovgradu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар