Sećanje na Mihajla Pupina

Žitelji Idvora i Fondacija "Mladen Selak" već četiri decenije organiziju surete naučnika, privrednika, inovatora i mladih talenata koji čuvaju sećanje na Mihajla Pupina. Ove godine Oktobarski susreti posvećeni su stogodišnjici prisajedinjenja Vojvodine Srbiji. Već sledeće nedelje u Idvoru počinje i letnji kamp za mlade talente.

U Idvoru se sada često govori o Pupinovim idejama o privrednom razvoju, inovacijama, usmeravanju mladih ka nauci i tehnici. 

Borba za afirmaciju Pupinovog imena i dela traje od 1979. kada su Jugoslavija i SAD organizovale, povodom 125-ogodišnjice Pupinovog rođenja, prve susrete. Ovogodišnji su posvećeni naučnikovom društvenom i političkom angažmanu. 

"Govorimo o spajanju Vojvodine i Srbije, odnosno spajanju Banata posle Prvog svetskog rata sa Jugoslavijom, odnosno Kraljevinom Srba, Hrvata i Slovenaca, i Pupin je odigrao veoma važnu ulogu u tom svom dobu", kaže prof. Branko Kovačević, predsednik Organizacionog odbora Oktobarskih susreta.

Kako kaže Kovačević, to je nešto što nije svojstveno naučnicima i profesorima univerziteta. Oni se obično bave svojom naukom, a ne učestvuju u aktivno u zbivanjima svoga doba, a Pupin je to uradio i pomogao je mnogo svojoj zemlji. 

Milan Božić, predsednik Fondacije "Mladen Selak" kaže da je već bila doneta odluka da je Vojvodina u Kraljevini SHS i Pupin je dobio zadatak da pomogne tim ljudima da se to stavi u funkciju.

"Jer niko nije voleo tako svoje mesto i pisao kao što je Pupin bio oduševljen svojim Idvorom. I kad je bio najslavniji, nikad ga zaboravio nije", rekao je Božić.

A danas, najbolji mladi talenti kao i istaknuti naučni i društveni radnici u Idvoru dobijaju Pupinovu zlatnu medalju. Do sada je dodeljeno oko dvesta medalja. Imena svih dobitnika se nalaze u Muzeju u Idvoru. Ali još nedostaje, kažu profesori i inženjeri, spomenik Pupinu u Beogradu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом