Trećina medijskih objava bez navedenih izvora

Regionalna analiza medijskog izveštavanja pokazala je da u Srbiji više od trećine medijskih objava o međunarodnim akterima, Evropskoj uniji, SAD i Rusiji, nema naveden izvor, što je osnov za potencijalne dezinfomacije, pokazalo je danas objavljeno istraživanje.

Rezultati analize predstavljenii su na otvaranju međunarodne konferencije "Da li gubimo bitku sa dezinformacijama?" u organizaciji Istinomera, portala koji se bavi proverom sadržaja objavljenih u medijima.

Karakteristika dezinformacija i lažnih vesti je da se one najčešće plasiraju bez jasno navedenog izvora vesti, uz pristrasno i neobjektivno izveštavanje, navodi se u saopštenju oganizatora.

Prema istraživanju, koju je sprovela organizacija "Crta", u periodu od 14. maja do 10. juna, u Makedoniji je najveći procenat medijskih objava (43 odsto) na ovu temu sa citatima neimenovanih izvora.

U Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini zabeležen je značajno niži broj objava bez navođenja citata.

Zastupljenost neutralnog i pristrasnog pozitivnog medijskog sadržaja ka Evropskoj uniji u Bosni i Hercegovini, Makedoniji i Crnoj Gori varira između 19 i 25 odsto medijskih objava.

U Srbiji dominira EU neutralni sadržaj (27 odsto), dok je EU pristrasno pozitivno usmerenje medijskih objava značajno niže u odnosu na ostale države (15 odsto) i gotovo jednako pristrasno pozitivnom usmerenju objava prema Rusiji (14 odsto).

"Za efikasnu borbu protiv dezinformacija i lažnih vesti neophodno je da mediji i novinari proveravaju, a ne samo da prenose informacije. Da donosioci odluka i institucije rade na medijskoj pismenosti građana, a građani, da pre nego što podele vest na društvenim mrežama, najpre pročitaju celu vest i provere izvore", rekla je Vukosava Crnjanski, direktorka "Crte" i osnivač Istinomera, otvarajući konferenciju.

Fenomen dezinformacija i lažnih vesti nije nov, ali brzina kojom se one danas šire i utiču na kreiranje javnog mnjenja, stavlja ovu pojavu u žižu interesovanja.

Kako se boriti protiv dezinformacija u 21. veku i da li tradicionalni mediji mogu i kako da odgovore na te izazove teme su konferencije Istinomera.

Na konferenciji učestvuju predstavnici domaćih i stranih medija Radio-televizije Srbije, Blica, N1, Bi-Bi-Si Srbije, Dojče velea, litvanskog portala Delfi.

Na konferenciji se predstavljaju i primeri inovativnih i aktuelnih pristupa u borbi protiv dezinformacija i lažnih vesti iz različitih delova sveta, poput najuspešnijih svetskih projekata iz oblasti medijske pismenosti.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом