Vulin na 18. Zavičajnom zboru: Niko ne sme da nas deli

Na Selištu, u Bukovcu kod Novog Sada, održan je 18. Zavičajni zbor sa ciljem da se očuvaju identitet, kultura, tradicija i običaji Srba iz Krajine.

Manifestaciji, koju organizuju Zavičajno udruženje "Manjača" i Savez krajiških udruženja, prisustvovali su ministar odbrane Aleksandar Vulin, predstavnici pokrajinske vlasti i Republike Srpske i drugi.

Vulin je tom prilikom istakao da je reč o manifestaciji koja je vrlo važna i koja će sigurno nastaviti da postoji, ne zato što to neko želi ili naređuje, već zato što je to prirodna potreba svih onih koji su došli iz nekih drugih krajeva u Vojvodinu, da sačuvaju ono što ih je učinilo vrednim pamćenja i vrednim ponavljanja.

"Vojvodina je bogatija zato što su u nju došli Srbi sa drugih prostora, baš kao što su i oni postali bolji time što su upili ovu ravnicu. Ne smemo dozvoliti da nas bilo ko deli. Ovde niko nikoga ne sme da pita kada je došao i odakle je došao", rekao je ministar odbrane dodajući da ova zemlja pripada svima.

Direktor Fonda za pružanje pomoći izbeglim, prognanim i raseljenim licima Autonomne Pokrajine Vojvodine Duško Ćutilo istakao je da je i ove godine Pokrajinska vlada finansijski podržala Zavičajni zbor u Bukovcu, događaj koji pokazuje na koji način Srbi iz Krajine na ovim prostorima neguju svoju kulturu, običaje i tradiciju.

Predsednica Saveza krajiških udruženja Ranka Srdić Milić istakla je da je ovogodišnja manifestacija Zavičajni zbor okupila veliki broj posetilaca i da su se oni kao domaćini potrudili da prikažu sve ono što predstavlja Srbe iz Krajine.

Tokom celog dana organizovane su sportsko-viteške discipline, a i ove godine, tradicionalno, najveću pažnju je privuklo takmičenje u košenju trave.

U bogatom kulturno-zabavnom programu nastupali su folklorni ansambli, pesnici, glumci, guslari, diplari, a danas su se na Fruškoj gori mogli čuti i zvuci frule, tambure i dvojnica.

Najveća manifestacija iz kulture i tradicije krajiških Srba okupila je veliki broj prognanih i raseljenih u akcijama "Bljesak" i "Oluja", kada su 1995. godine hrvatske vojne, paravojne i policijske snage sa vekovnih ognjišta proterale više od 200.000 Srba, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом