Stari trpe nasilje u tišini, apeli da se omogući dostojanstven život

Sve više starijih osoba izloženo je nasilju i diskriminaciji. Iskustva govore da stariji izbegavaju da prijave nasilje jer ih je sramota i boje se, ali i zato što su počinioci često osobe iz najužeg porodičnog kruga. Žene su tri puta češće žrtve nego stariji muškaraci. Nadležni pozivaju oštećene da nasilje i diskriminaciju prijave, jer imaju pravo na dostojanstven život.

Spisak obaveza Danice Šmic nema kraja. Njoj pomoć nije potrebna, ali obilazi one kojima jeste i svedok je različitih životnih priča.

"Žene su više izložene fizičkom naporu jer sebe ne štede. One nam otvore dušu, kažu šta ih tišti. Tako nam u poverenju kažu ako imaju neslogu sa svojom decom, ali to ostaje u diskreciji", kaže Danica.

Ponekad i nasilje koje trpe ostane između četiri zida.

"Najčešći nasilnici su srodnici, deca i unuci, ali se u našim istraživanjima pokazalo da nasilnici mogu da budu i negovatelji, mogu da budu i komšije. Na selu smo imali primer da mlađe komšije zlostavljaju stariju ženu koja živi sama", navodi Nataša Todorović iz Crvenog krsta Srbije.

Nasilje je i kada moraju da traže saglasnost kako da troše svoj novac.

"Ja sam od onih koji zagovaraju da i stariji ljudi treba da urade nešto kako bi izbegli te procese koji ih neprestano guraju na marginu. Jedan od najvećih problema je kad odu u penziju počinju da ga vide i tretiraju na drugi način", ukazuje sociolog u penziji Gradimir Zajić.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković navodi da oni nisu svesni koji su to oblici finansijskog nasilja i da imaju pravo da sami upravljaju svojim novcem i da učestvuju u rešavanju finansijskih problema porodice onoliko koliko oni to žele, ne ugrožavajući svoj sopstveni kvalitet života.

O kvalitetu života starih svedoči i podatak da više od 20 odsto njih nema nikakva primanja. Petina starijih od 65 godina još radi, uglavnom u poljoprivredi, i to im je način da prežive.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом