Od 15. juna nova pravila o deklarisanju hrane

Sve firme u Srbiji koje proizvode i deklarišu prehrambene proizvode od 15. juna moraće na deklaraciji da navedu energetsku vrednost proizvoda, količinu masti, zasićenih masnih kiselina, ugljenih hidrata, šećera, proteina i soli, novina je koju donosi Pravilnik o deklarisanju, označavanju i reklamiranju hrane.

Hrana koja je proizvedena, upakovana u ambalažu i deklarisana pre 15. juna ove godine i koja se kao nalazi u magacinima gotovih proizvoda kod proizvođača odnosno kod preduzeća koja stavljaju te proizvode u promet, može da se stavi u promet do isteka roka trajanja, a najkasnije do 31. decembra ove godine rečeno je na okruglom stolu Ministartva poljoprivrede i NALED-a.

Na predstavljanju "Vodiča za deklarisanje, označavanje i reklamiranje hrane", pomoćnik ministra poljoprivrede Nenad Vujović rekao je da je deklarsisanje hrane jedan od najkompleksnijih poslova u kompanijama koje se bave proizvodnjom hrane.

"Deklarisanje je najbitniji oblik komunikacije sa potrošačem, kako bi se izbeglo da se potrošac ne obmanjuje, a nova pravila o deklarisanju se proširuju i na internet marketing", kaže Vujović.

Odredbe novog Pravilnika između ostalog, odnose se na poluproizvode od mesa, proizvode od mesa, kao i proizvode ribarstva i nalažu da se na deklaraciji mora navesti ukoliko je proizvodu dodata voda.

U slučaju ovih proizvoda koji se proizvode od komada mesa, dela ili celog trupa, sa ili bez kostiju, naziv hrane treba da sadrži navod o prisutnosti dodate vode, ukoliko dodata voda čini više od 5 procenata težine gotovog proizvoda, a nije tehnološki opravdana. 

Prema Pravilniku, na nutritivnoj deklaraciji više neće biti moguće navoditi natrijum, već umesto toga, obavezno se na deklaraciji proizvoda navodi sadržaj soli. 

Vladimir Čupić iz NALED-ovog Saveza za hranu i poljoprivredu kaže da je pravilnik veoma važan za preduzeća, posebno za ona koja izvoze svoje proizvode u EU.

Čupić je rekao da je prilagođavanje novim propisima "posao bez prestanka" i da svako prilagođavanje od kompanija traži dodatni novac i vreme.

Pravilnik je definisao i veličinu slova, kao i obavezno mesto na samoj deklaraciji gde mora da stoje informacije za potrošače.

Onaj ko prodaje hranu na daljinu putem interneta (online) takođe će morati da ima deklaraciju na sajtu a firma mora biti registrovana.

Branislav Raketić iz Ministartva poljoprivrede rekao je da je ovom pravilniku prethodilo 11,12 verzija dok se nije došlo do konačne i rekao da će pravilnik obezbediti tačnije informisanje građana.

Kaže i da proizvodi koji su već upakovani i deklarisani mogu da budu u prometu do isteka roka trajanja, to se pre svega odnosi na one proizvode koji imaju rok trajanja od nekoliko godina a njih će posebno kontrolisati inspektori Ministarstva poljoprivrede.

Pravilnik detaljnije uređuje i odgovornost firme u poslovanju hranom u okviru njihovog poslovanja, a koji imaju uticaj na informacije o hrani, opšte uslove za deklarisanje neupakovane hrane, kategorije hrane za koje se obavezno navodi zemlja porekla...

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 15. јануар 2025.
-3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње