Mišel Sen Lo: Ekonomsko osnaživanje porodica treba da bude prvi cilj

Direktor Kancelarije Unicefa u Beogradu Mišel Sen Lo kaže za RTS da je veliki izazov za Srbiju niska minimalna plata, jer porodice koje žive od minimalca ne mogu da opstanu. Smatra da je korak napred Zakon o finansijskoj podršci porodici koji će povećati davanja za decu. Kada je reč o nasilju i diskriminaciji, Sen Lo tvrdi da to nisu samo pitanja za državu i institucije, već da su to pitanja koja treba da se rešavaju u porodicama i društvu.

Mišel Sen Lo je, u intervju za RTS, istakao da će jako važno što će deca iz siromašnih porodica imati besplatno predškolsko obrazovanje, kao i da ga brine što iznos dečjeg dodatka nije preciziran zakonom već je prepušteno ministarstvu da o tome odlučuje.

Nedostaje podrška deci, ali i njihovim roditeljima. Šta država može da uradi da im olakša svakodnevno funkcionisanje?

Mnogi servisi već postoje, na institucionalnom nivou izgrađen je dobar pravni okvir. Imamo Ombudsmana, Povernicu za ravnopravnost, nevladine organizacije – svi oni podržavaju sistem. Ali kada govorimo recimo o diskriminaciji ili nasilju, nisu to samo pitanja za državu i institucije, to su pitanja koja treba da se rešavaju u porodicama, u društvu.

Jedna od važnih tema za decu je inkluzivno obrazovanje. Iako na papiru postoji, praksa u Srbiji pokazuje da nije u potpunosti zaživelo. Koje su vaše preporuke kako bi se to promenilo?

Koncept inkluzivnog obrazovanja teče sporo, to je dugoročan proces. Pre svega nastavnici moraju da budu svesni važnosti inkluzije, prihvatanja i tolerancije. Da kada deca odu kući, to što su naučila u školi prenesu i svojim roditeljima. Mora se promeniti obrazac ponašanja. Pre dva meseca radili smo istraživanje prema kome jedno od četvoro dece u Srbiji najviše brine diskriminacija i nejednakost.

Kada je reč o deci bez roditeljskog staranja često čujemo preporuke da ih treba izmestiti iz institucija. S druge strane, imamo podatak od pre nekoliko dana da je više od dvadesetoro dece koja borave na ulici, a imaju porodice, smešteno u ustanove socijalne zaštite. Da li je to pravo rešenje? Ili treba pomoći primarnoj porodici?

Svaki slučaj treba posmatrati odvojeno, ali, nesumnjivo, ekonomsko osnaživanje porodica treba da bude prvi cilj. Na sreću, broj dece koja žive u institucionalnom okruženju se smanjuje, ali se povećava broj dece koja zavise od pomoći države. Nekako se stiče utisak da porodice ne mogu sve same da savladaju i država mora da se umeša. Ipak, broj dece u institucijama je i dalje zabrinjavajući i nadam se da će se u narednim godinama smanjiti. Hraniteljske porodice su bolje rešenje, ali bih još jednom naglasio da je prioritet osnaživanje primarnih porodica kako bi deca ostala u njima.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом