петак, 25.05.2018, 15:44 -> 15:48
Извор: РТС
Svakog dana 12 ljudi izgubi bitku sa rakom pluća
Karcinom pluća je najčešći i najsmrtonosniji karcinom u svetu i u Srbiji. Podatak koji dodatno zabrinjava jeste da Srbija zauzima neslavno drugo mesto u Evropi po incidenci karcinoma pluća, dok broj obolelih raste svake godine.
Od karcinoma pluća godišnje u Srbiji oboli gotovo 6.000, a umre više od 4.600 osoba.
To praktično znači da prosečno svaki dan, kod 20 osoba se dijagnostikuje rak pluća, a svaki dan 12 osoba izgubi bitku sa ovom teškom bolešću.
U susret svetskom danu borbe protiv duvanskog dima, Udruženje pacijenata za borbu protiv raka pluća "Punim Plućima" i Klinika za pulmologiju KCS, organizovali su edukativnu radionicu za medije i "dan otvorenih vrata Klinike za pulmologiju" kako bi zajednički podigli svest o štetnosti duvanskog dima koji je glavni uzročnik karcinoma pluća, upoznali javnost sa radom najvećeg referentnog centra u Srbiji za lečenje karcinoma pluća, kao i savremenim metodama dijagnostike i lečenja koji se primenjuju na Klinici.
Na edukativnoj radionici govorili su eminentni stručnjaci Klinike za pulmologiju, direktorka klinike prof. dr Violeta Vučinić Mihailović, načelnica Dnevne bolnice prim. dr Natalija Samardžić, vodeći bronholog Klinike ass. dr Spasoje Popević, kao i predstavnice Udruženja pacijenata za borbu protiv raka pluća "Punim Plućima", Svetlana Samardžić i Ljubica Gašić.
Govoreći o radu Klinike i lečenju obolelih, Violeta Vučinić Mihailović rekla je da Klinika za pulmologiju predstavlja glavni referentni centar u Srbiji za dijagnostiku i lečenje obolelih od karcinoma pluća.
"Samo u toku prošle godine, otkrili smo 1.600 novih slučajeva karcinoma pluća i lečili 3.500 pacijenata, što je gotovo 60 odsto svih obolelih od karcinoma pluća u Srbiji", rekla je Vučinić Mihailović.
Kada je reč o lečenju pacijenata sa karcinomom pluća, Natalija Samardžić ukazuje da su šanse za uspešno izlečenje decenijama imali samo pacijenti kojima se bolest otkrije u ranoj fazi, i koji su operisani.
"Ali, poslednjih 15 godina situacija se značajno menja pojavom personalizovane, molekularne-biološke terapije i najnovije, imunološke terapije. Klinika, kao vrhunska naučno-zdravstvena ustanova, ima iskustva u lečenju molekularnom terapijom od 2011, od kada se lekovi primenjuju prema smernicama RFZO, a sa imunoterapijom najviše preko donacija i kliničkih studija", kaže Samardžićeva.
Trenutno se iz donacije leči 25 pacijenata najnovijom imunoterapijom i rezultati su ohrabrujući, navodi Samardžićeva.
Dijagnostika karcinoma bronha se uglavnom zasniva na bronhoskopiji, objašnjava interventni pulmolog Spasoje Popević.
"To je minimalno invazivna, bezbedna dijagnostička i terapijska metoda kojom se sagledava unutrašnjost disajnih puteva i uzima uzorak tkiva za pregled", objašnjava Popević.
Ispred udruženja obolelih od raka pluća "Punim Plućima" obratila se predsednica udruženja Svetlana Samardžić, rekavši da je lečenje karcinoma pluća dugotrajno i teško.
"Cela porodica se uključuje, svakodnevni odlasci na kliniku, konzilijume, na terapije, ponovne dijagnostičke pretrage i mnogo toga je veoma iscrpljujuće, Klinika nam postaje druga kuća, a lekari i zdravstveno osoblje, silom životnih prilika, nam postaju prijatelji, drugovi, sapatnici. Zbog svega toga želim da u ime udruženja, svih pacijenata i članova njihovih porodica izrazim zahvalnost za sve što čine za pacijente i što su uvek tu za nas", istakla je Samardžićeva.
Ljubici Gašić iz Beograda dijagnostikovali su rak pluća u 65. godini.
"Već nakon prve imunoterapije, karcinom je počeo da se smanjuje. Dobila sam još više snage da ga pobedim. Završila sam sa ciklusom imunoterapije, zračnom terapijom i sad čekam nalaze. Priključila sam se udruženju jer je moja želja da svi oboleli od raka pluća u Srbiji imaju priliku da se leče kao i ja", rekla je Ljubica Gašić.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар