уторак, 08.05.2018, 19:30 -> 19:56
Извор: РТС
Sećanje na tri generacije hadžija ugledne prijepoljske porodice
Za srpski narod je, još od doba Nemanjića, pokloničko putovanje u Svetu zemlju, posebna čast i duhovni poziv. Prefiks "hadži", koji posle tog putovanja u Jerusalim dodaju svom prezimenu, poštovanja je vredna titula, koja obavezuje i na posvećenost dobrobiti svog naroda. Jedna od takvih porodica, danas gotovo zaboravljena, vrlo je uticala na razvoj Prijepolja.
Za Petrom, koji je živeo krajem 18. veka, Hristov grob su pohodili i njegov sin Jovan, pa unuk Anto. Bili su to trgovci, ugostitelji i zemljoposednici. Prijepoljski Hadžipetrovići, retka srpska porodica koja je imala hadžije u tri generacije, a svoj ugled dugovala ne samo bogatstvu, već čestitosti i dobročinstvima.
"Bogati i veoma darežljivi ljudi i agilni ljudi, koji su pomagali tu, pre svega, u osnivanju crkveno-školske opštine i pomaganju srpskom življu, deci da se školuju", kaže Miljka Hadžipetrović
Jovo Hadžipetrović je učestvovao u izgradnji prve crkve, a njegov sin Risto čak je tri puta išao u Carigrad, kako bi od turskih vlasti dobio sve dozvole.
Ni izgradnja škola, ni obnova konaka Manastira Mileševe, naravno, nije mogla da prođe bez Hadžipetrovića. Pomagali su siromašne, a pred Turcima hrabro branili srpske interese. Od imovine stvarane 150 godina, u Prijepolju je ostala još samo kuća u centru, u Šećer sokaku, građena 1885. koja ima status kultlurnog dobra.
"To je varoška kuća i ona podseća na primorje. Ona je nešto što je jedinstveno, ne samo u Prijepolju, već i na širem prostoru jugozapadne Srbije. Ovakvih kuća nema nigde, osim ove kuće u Prijepolju", napominje Slavoljub Pušica, direktor Muzeja u Prijepolju
Nema više ni Šećer sokaka, ni lepih devojaka po kojima je on dobio ime, a uskoro, po svemu sudeći, neće biti ni ove kuće čuvenih prijepoljskih hadžija. Činjenica da su upravo oni svojim ugledom, imetkom, i delom, doprineli da Prijepolje iz kasabe, preraste u varošicu, polako, a nepravedno, pada u zaborav.
Muzej planira izradu tehničke dokumentacije, na osnovu koje bi se mogla izvršiti bar rekonstukcija kuće Hadžipetrovića. Možda se tako sačuva i sećanje na velike prijepoljske dobrotvore i njihovu građevinu neobične arhitekture i lepote.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар