недеља, 08.04.2018, 19:30 -> 19:49
Извор: РТС
Koji su najčešći problemi romskih porodica
U Srbiji zvanično živi oko 150 hiljada Roma i po brojnosti su druga nacionalna manjina u našoj zemlji. I dalje su suočeni s teškim životnim uslovima, a najviše pomaka prethodnih godina ima u obrazovanju
Robert Kasumović je apsolvent farmacije na niškom Medicinskom fakultetu. Jedan je od 8.000 romskih studenata, koliko je u prethodnih 10 godina studiralo na našim univerzitetima.
"Od malena je u mojoj porodici vladala takva atmosfera da ćemo se ja i moja sestra školovati. To je bila jedna od najbitnijih stvari za našu porodicu, tako da je u nekom smislu ovo vrlo očekivano za mene", kaže Robert Kasumović, apsolvent farmacije.
Njegovi sunarodnici u romskim mahalama žive veoma teško. Većina je bez posla, živi od socijalne pomoći, u veoma lošim uslovima.
A i kada para za izgradnju novih kuća za Rome ima, kao u Nišu, negoduje lokalno stanovništvo.
"Prva stvar na koju smo naišli, bili su negativni stereotipi okružujućeg srpskog naroda, koji se bunio protiv toga da naselje bude izgrađeno. Dakle i dalje smo svesni da postoji socijalna distanca prema Romima", kaže Dragan Todorović, sociolog.
U udruženju romskih organizacija "Liga Roma" ipak ocenjuju da je prethodnih godina ostvaren značajan napredak.
"Sa zadovoljstvom mogu da kažem da je 2017. godina bila jedna od najuspešnijih godina u poslednjih 20 godina, što se tiče Roma. Imali smo investicije od strane Evropske komisije, nekih devet miliona evra je u opticaju. Grade se romska naselja", kaže Osman Balić, predsednik Lige Roma.
Romska udruženja zahtevaju i veće učešće u državnoj i lokalnoj admistraciji, jer ono sada simbolično i iznosi 0,01 odsto.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар