Obnova drevnog manastira Deviča

U Drenici se obnavlja manastirski kompleks Deviča. Manastir, nadomak Kosovske Mitrovice, kroz vekove je više puta paljen. Opustošen je i juna 1999, rušen i u martovskom pogromu 2004.

Još su sveže slike martovskog pogroma pred očima pripadnika misije Ujedinjenih nacija. Projekat obnove manastriskog kompleksa uradili su naši stručnjaci. Savet Evrope izdvojio je 400.000 evra.

"Manastirski kompleks je obnovljen u onoj meri da omogućava život sestrinstva manastira Devič. Međutim, ostalo je još puno objekata koji su postojali pre samog martovskog pogroma. Poseban problem je bezbednost ovog manastira.U tom cilju je potrebno nastaviti sa obnovom manastirskih zidova", ukazuje arhitekta konzervator Zoran Garić, direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Leposaviću.

Drevna svetinja nedomak Srbice, koja danas slovi za Skenderaj, pominje se 1455. godine u turskom popisu, kao crkva posvećena Vavedenju Presvete Bogorodice sa monasima.

Devička crkva živopisana je 1578. Te freske su kao i one kasnije naslikane uništavane u više navrata. U crkvi je i ćivot sa moštima Svetog Joanikija, gde isceljenje traže ne samo verujući.

"Oni koji znaju vrednost šest vekova ovog manastira istorijski,a još više duhovno, oni ga prepoznaju. Do 1999. svake nedelje tu je bilo puno naroda, iako je već bio proteran iz okoline, a to je trideset kilometara. Ranije su mnogo dolazili i okolni žitelji tražeći pomoć Svetog Joanikija, ali nisu dolazili da opšte sa Bogom", kaže mati Anastasija, igumanija Manastra Devič.

Molitve devičkog sestrinstva su nada u povratak Srba na svoja prapradedovska ognjišta jer nekada ih je o velikim praznicima bilo kao na službama u Visokim Dečanima i Pećkoj patrijaršiji.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом