среда, 04.04.2018, 19:30 -> 19:53
Извор: РТС
Pirotske mini-hidrocentrale – ko je za, a ko protiv
Desetak staroplaninskih sela, sa pirotske strane, već mesecima protestuju protiv izgradnje mini-hidrocentrala na njihovom području. Katastar je predvideo preko 60 lokacija na kojima se može graditi. Oni smatraju da će se izgradnjom mini-hidrocentrala narušiti kompletan eko-sistem u zaštićenom području. S druge strane, u Upravi grada Pirota kažu da su investitori dobrodošli ukoliko su dobili dozvole u skladu sa zakonom i prostornim planom koji je usvojen.
Meštani desetak staroplaninskih sela nedavno su formirali Savez mesnih zajednica. Pokušavaju da spreče gradnju 60-ak mini-hidrocentrala u tom kraju.
"Derivacione hidrocentrale predstavljaju ogroman problem po prirodu, po žile kucavice planine, jer sve reke to jesu. Planina ne može da bude planina bez svojih reka", kaže Aleksandar Panić, predsednik Saveza mesnih zajednica.
"Ne možemo mi praviti zaštitu kao bajagi, a uništavati park prirode stvarno. Dakle, obaveza je države da o tome vodi računa", kaže Dušan Mitić, član Saveza MZ.
Uprava Pirota nije protiv gradnje mini-hidrocentrala, pod uslovom da investitori imaju sve dozvole i da poštuju propisane uslove.
Gradonačelnik Pirota Vladan Vasić rekao je da je sve što je u skladu sa zakonom i sve što je u skladu sa uslovima nadležnih institucija dobrodošlo na teritoriji i Pirota i Srbije i Stare planine.
"Dozvole na Staroj planini, pošto je Stara planina zaštićeno prirodno područje, izdaju nadležna ministarstva i lokalna samouprava nema ingerenciju nad izdavanjem tih dozvola", kaže Vasić.
Ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan je protiv gradnje mini-hidrocentrala u zaštićenim područjima.
"Deo onoga što je započeto verovatno neće moći da se prekine, mislim na one koji su počeli izgradnju, ali onaj drugi deo koji nije započeo izgradnju, mi ćemo se potruditi da nađemo način da i njima pomognemo i državi na taj način. Ne postoji mini-hidrocentrala koja ne narušava životnu sredinu", kaže Trivan.
Meštani desetak sela su odlučni u nameri da ne dozvole preusmeravanje voda staroplaninskog sliva u cevovod.
S druge strane, i potencijalni investitori koji su uložili veliki novac u obezbeđivanje dozvola smatraju da će država morati da reaguje ukoliko budu onemogućeni da svoju investiciju realizuju.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар