Novi zakon korak ka umanjenju posledica klimatskih promena

Region jugoistočne Evrope jedan je od najpogođenijih klimatskim promenama koje prouzrokuju krize vezane za nedostatak vode i hrane, smanjenje ekonomskog rasta i povećanje bezbednosnih rizika. Srbija je potpisnik globalnog sporazuma za borbu protiv klimatskih promena, a uskoro bi trebalo da dobije Zakon o klimatskim promenama.

Od 2000. Srbija ima pet milijardi evra štete zbog suša i poplava. Naš region će i ubuduće biti pogođen klimatskim promenama, prognoziraju stručnjaci.

"Zbog toga što će srednja godišnja temperatura u našem regionu rasti brže na planeti nego u većini ostalih regiona. Ako su prognoze međunarodnih stručnjaka tačne, onda mi imamo sve razloge da požurimo sa donošenjem ovakvog zakona, a zatim da požurimo sa primenom svih mera od ograničenja emisije gasova staklene bašte do mog omiljenog pošumljavanja", ističe Goran Trivan, ministar ekologije.

Efekti pošumljavanja mogu se očekivati najranije za deset godina. Zakon će propisati ograničenje emisije gasova staklene bašte. Svega 20 preduzeća sada ima integrisane dozvole koje znače da ispunjavaju standarde o ograničavanju zagađenja vazduha, zemlje i vode.

"Međutim, u pripremi je čitav niz kompanija, imamo preko 200 kompanija u Srbiji, odnosno postrojenja, koja moraju da ispune te zahteve", navodi Dušan Stokić iz PKS.

Procenjuje se da su za smanjenje emisije štetnih gasova u energetici neophodne investicije do jedne i po milijarde evra.

"Ovakvi zakoni nose određene mere koje moraju da se sprovedu da bi ove velike kompanije kao što su NIS, EPS, velika industrija poljoprivredna, prehrambena, opstale u sistemu, ne samo u zemlji nego i van zemlje, da bi mogle da nastave da normalno izvoze", naglašava Aleksandar Jovović sa Mašinskog fakulteta.

Srbija bi mogla da se uključi u trgovinu emisijom gasovima staklene bašte.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом