Šta bi mogao da donese novi ustav SPC?

Hoće li Srpska pravoslavna crkva u svoj zvanični naziv dodati i Pećku patrijaršiju i kako će se ubuduće birati patrijarh izjasniće se Sveti arhijerejski Sabor u maju. Prethodnih dana mogli smo da čujemo da je jedan od predloga da postojećih 13 eparhija postanu mitropolije i da se na predlogu novog Ustava radi od 2012. godine.

Poslednji Ustav Srpska pravoslavna crkva dobila je 1931.godine. Promenila ga je 15 godina kasnije. Od tada se promenila država i granice u okviru kojih srpski narodi živi pa su, kažu poznavaoci i promene potrebne.

Način izbora patrijarha jedna je od mogućih novina. On bi mogao da se bira dvotrećinskom većinom glasova vladika umesto arhijerejskim žrebom kao do sada.

"Ovo je predlog koji tek treba da ide Sinodu, mi možemo samo da nagađamo i jedan i drugi način izbora patrijarha su legitimni, postoji praksa u crkvama i jedna i druga", kaže istoričar Aleksandar Raković.

Ukoliko vladike odluče za ime Srpska pravoslavna crkva - Pećka patrijaršija, to bi, kažu analitičari bilo potvrđivanje identiteta i izvorišta crkve na Kosovu i Metohiji.

"Pritom potvrđivanje na izvestan način i srpske državnosti na KiM koja je osporena od strane zapadnih sila jer je identitet Pećke patrijaršije u osnovi srpske državnosti. SPC tu vuče jedan šahovski potez i zato mislim da tu neće biti spora među arhijerejima i da će to glatko proći", navodi Raković.

Da patrijarh nije za preseljenje iz Beograda u Peć u slučaju da se promeni ime crkve kao ni za promenu načina izbora poglavara crkve kako su pisali beogradski mediji, crkva demantuje.

"Komentarišući mogućnost da budući poglavari SPC imaju sedište u Peći, Njegova Svetost nijednom rečju nije pomenuo sebe, niti je o tome uopšte bilo govora. Formulacije koje su se našle na naslovnoj strani novina "Neću da se selim na Kosovo" i "Tražiću da patrijarha biramo kao i do sada, a ne dvotrećinskom većinom" ne odgovaraju sadržini vođenog razgovora niti odražavaju lični stav Njegove Svetosti", navode u SPC-u

Među predlozima koji se pominju u medijima je podela Beogradsko-karlovačke arhiepiskopije na Voždovačko-vinčansku i Zemunsko-novobeogradsku eparhiju. O tim izmenama, i drugim predlozima za promenu Ustava crkve više detalja znaćemo u maju, posle Sabora, kada će i crkveni zvaničnici moći da govore o toj temi.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом