Tanka linija između komplimenta i uznemiravanja

Prvog juna prošle godine proganjanje je definisano kao krivično delo, a polno uznemiravanje novčano, ali i zatvorski kažnjivo. Iako se prvobitno sumnjalo u primenu ovih odredba Krivičnog zakona, a u Tužilaštvu kažu da su, ipak zadovoljni. Najveći problem je definisati granicu između komplimenta i uznemiravanja, kao i dokazati da je do njega došlo.

Bonton, nekultura ili uznemiravanje. Šta je kompliment, a šta materijal za krivičnu prijavu. Udeljivanje komplimenta ne doživljavaju svi na isti način. Neki, ipak nemaju dilemu - sve posle jasnog odbijanja, je uznemiravanje.

Drugima je sve ovo malo preterano.

Za svako ponašanje kojim se vređa polno dostojanstvo sledi novčana ili zatvorska kazna i do šest meseci.

Predrag Milovanović iz Udruženja tužilaca Srbije kaže da postoje prijave za krivično delo polnog uznemiravanja, i tužilaštvo je procesuiralo nekolicinu slučajeva na teritoriji grada Beograda.

Prema njegovim rečima, čak postoje i presude gde je sud osudio počinioca za to krivično delo.

Da bi neko postao predmet istrage žrtva mora da ima dokaze.

"Pokušavamo da dođemo do neke sms komunikacije, do neke prepiske, da li je bilo nekih postova na društvenim mrežama, sve to nešto indikativno i nešto što može potvrditi osnovanost sumnje da je neko polno uznemiren", navodi Milovanović.

Ovaj zakon najviše znači ženama koje su i, najčešće žrtve polnog uznemiravanja.

Sanja Pavlović iz Autonomnog ženskog centra rekla je da ono što se najviše prepoznaje jeste fizički kontakt, koji je neželjan, razne vrste komentara, razne vrste seksualne ucene.

"Žene znaju da se osećaju nelagodono ali većina ne zna šta sve spada pod seksualno uznemiravanje. One znaju da se osećaju neugodno i nelagodno i da im je na neki način narušeno dostojanstvo, ali ne umeju da prepoznaju da je to sada krivično delo", smatra Pavlovićeva.

U Tužilaštvu dodaju da su zadovoljni prvim rezultatima i da građani, uprkos prvobitnim predrasudama, i te kako shvataju suštinu ovog zakona.

Oni koji ne žele da promene ponašanje uvek nađu opravdanje. Najčešće da ovakve odredbe nisu u skladu sa srpskim mentalitetom.

Broj komentara 2

Pošalji komentar
(субота, 10.мар.2018 11:04)
anonymous

Teška priča

Muškarci već ne mogu da vaspitavaju decu jer se i povišeni ton smatra nasiljem u porodici. Sada neće moći ni da se udvaraju ženama da se njihov gest ne bi pogrešno protumačio.

(субота, 10.мар.2018 10:42)
anonymous

Zato više ne clčestitam ženama 8.mart

No comment!

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
utorak, 01. april 2025.
8° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom