Od raka godišnje oboli oko 300 mališana

Svetski dan dece obolele od raka obeležava se sutra, 15. februara, a u Srbiji oko 300 dece godišnje oboli od malignih bolesti, a oko 50 mališana umre.

Najčešće maligne bolesti u dečjem uzrastu su leukemije, tumori mozga i limfomi, a to su i najčešći uzroci umiranja od malignih bolesti u dečjem uzrastu.

Svake godine u proseku 50 dece uzrasta od 0 do 19 godina izgubi bitku sa rakom, saopštio je Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".

Statistika kaže da u svetu godišnje od raka oboli više od 160.000 dece, a više od 90.000 dece umre od nekog oblika raka.

Rak kod dece je retka bolest i čini od 0,4 do četiri odsto svih malignih bolesti u opštoj populaciji.

U proseku u svetu obolevanje od raka kod dece čini jedan odsto u strukturi obolevanja od svih malignih bolesti, u Evropi 0,4 odsto i u Srbiji oko 0,7 odsto.

Maligne bolesti drugi uzrok smrtnosti kod dece 

Uprkos dobrim rezultatima lečenja, maligne bolesti su čak i u razvijenim zemljama i dalje drugi po učestalosti uzrok smrtnosti kod dece uzrasta 0 do 14 godina, odmah posle povreda.

Ove godine Međunarodni dan dece obolele od malignih bolesti, 15. februar obeležiće se pod sloganom "Rano otkrivanje - veća šansa" i usklađen je sa preporukama Svetske zdravstvene organizacije i Međunarodnog udruženja za borbu protiv raka.

Tokom trogodišnje kampanje pod sloganom "Mi možemo, ja mogu", međunarodne organizacije su iskazale prioritet u zdravstvenoj zaštiti dece, pre svega u pogledu prevencije i ranog otkrivanja malignih tumora, i lečenja i rehabilitacije ove vulnerabilne populacione grupe.

Cilj je da se roditeljima, deci, kao i široj društvenoj zajednici pruže informacije kako da obrate pažnju i prepoznaju rane znake upozorenja i simptome i da odmah potraže stručnu medicinsku pomoć, jer brza i efikasna rana dijagnostika i primena standardne terapije omogućavaju duže preživljavanje dece i adolescenata obolelih od raka.

Temperatura, gubitak težine, bledilo, umor, modrice znaci bolesti

Rani znaci maligne bolesti su bele tačkice u oku, primetna razrokost i slepilo, izbočena očna jabučica, opipljivi čvorići u stomaku i karlici, glavi i vratu, udovima, testisima, žlezdama, neobjašnjivo produžena temperatura više od dve nedelje, neobjašnjiv gubitak težine, bledilo, umor, stvaranje modrica ili krvarenje, bolovi u kostima, zglobovima, leđima, i lako nastali prelomi, promena ili pogoršanje hoda, ravnoteže ili govora...

Nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka NURDOR u 40 gradova širom Srbije organizovaće humanitarne akcije u glavnim ulicama, šetalištima i trgovima.

Kampanja pod nazivom "I ja se borim!" kojom obeležavaju Svetski dan dece obolele od raka ima za cilj podizanje svesti javnosti o malignim oboljenjima kod dece, ali, i poziv na podršku velikom projektu od nacionalnog značaja - izgradnji i opremanju novog dečjeg hemato-onkološkog odeljenja pri Klinici za dečje interne bolesti u Nišu.

NURDOR je krajem prošle godine otpočeo radove na drugoj fazi projekta - unutrašnji zanatski radovi i postavljanje instalacija, i njen završetak je planiran za kraj

februara 2018. godine. Treća faza projekta je opremanje objekta za koju je potrebno obezbediti još 17 miliona dinara.

U saradnji sa svim mobilnim operaterima otvoren je i SMS broj 1150 za podršku projektu.

Cena poruke je 100 dinara.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом