Kako se strani studenti snalaze u Srbiji

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja pokrenulo je projekat "Studiraj u Srbiji" u cilju privlačenja što većeg broja stranih akademaca na naše univerzitete. Ekipa RTS-a je proveravala kako se strani studenti koji već studiraju u Srbiji snalaze u Beogradu i kako im ide učenje srpskog jezika.

Dolaze iz različitih zemalja i iz različitih razloga. Student Hirano iz Japana je u Srbiji već osmu godinu.

"Ja sam studirao srpski jezik kao kurs za strance i tri godine sam učio. Sada sam završio studiranje i držim predavanja – japanski kao izborni jezik", objašnjava Ataca Hirano.

Katarina Parficijeva je iz Ukrajine došla u Srbiju, iako joj je, kako kaže, otac predlagao da studira u Crnoj Gori.

"Htela sam da studiram u Ukrajini, ali je moj otac bio za to da studiram u Crnoj Gori. Međutim, ja sam na kraju odlučila da je bolje da studiram u Srbiji", objašnjava Parfincijeva.

Da bi lakše komunicirali, ovi studenti uče i srpski jezik.

"Najveći problem mi predstavljaju slova, jer u japanskom isto je B i V, Č i Ć, naravno, K i H isto tako", navodi Hirano.

Parfincijeva kaže da joj problem predstavlja izgovor, ali i da teško čuje razliku između pojedinih slova.

"Izgovor, redosled reči u rečenici, teško čujem razliku između Č i Ć, takođe imam problem jer ne čujem razliku između slova N i Nj, L i Lj, meni je to isto", objašnjava Parfincijeva.

Poteškoće sa padežima

Jasmina Elšairi, studentkinja iz Libije, navodi da joj najveći problem predstavljaju padeži.

"Kod mene su najveći problem padeži zato što u arapskom imamo samo tri padeža, ali imam problem i sa slovima, jer Č i Ć i Đ i Dž, bukvalno ne mogu da razlikujem, ima nekih slova koje mi nemamo ali ostalo je dobro. Meni je maternji arapski jezik i onda malo teže mogu da izgovorim te reči", objašnjava Elšairi.

Uglavnom su u privatnom smeštaju, a dodatak kućnom budžetu im je i nastava jezika koju drže.

A, kad dobro savladaju i srpski jezik, svoje znanje prenose kolegama koji su takođe došli iz inostranstva da studiraju u Srbiji.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом