Kostojevići prvo bioenergetsko selo u Srbiji

Selo Kostojevići kod Bajine Bašte proizvodiće i koristiti energiju iz obnovljivih izvora, prevashodno biomase. Ono je među sedam "bionergetskih sela" iz regiona u projektu "Biovil" koji finansira Evrpska unija sa ciljem boljeg kvaliteta života loklnog stanovništva. Ove sedmice u Beogrdu su im predočena iskustva Nemačke i Austrije koje imaju na stotine takvih sela.

Kostojevići je jedino srpsko selo koje ima daljiski sistem grejanja, ali na mazut. Selo je okruženo šumama u blizini reke Drine, a status "bioenertskog sela" omogućiće im prelazak na efikasnije grejanje na biomasu, pa neće zavisiti od skupog i prljavog energenta.

"Pored toga naravno ekološki aspekt je ogroman, mazut znamo svi koliko zagađuje. Svi parametri, sva merenja zagađenosti čak i na selu kažu da je situacija alamantna", kaže Nenad Lečić iz Opštine Bajina Bašta.

Sva bioenergetska sela obuhvaćana projektom u Srbiji, Sloveniji, Hrvatskoj, Makedoniji i Rumniji, rade i na širenju toplovodne mrežu kako bi priključili što više korisnika. Pored energetske i ekološke koristi, taj evropski koncept donosi i velike uštede na trošku za grejanje. 

Mihael Kurteš iz Opštine Perušić iz Hrvaske kaže da sve javne istitucije koje se greju na lož-ulje dobiće uštedu i preko 40 do 50 posto, u odnosu na postojeće grejanje.

"Dok domaćinstva imaju problem skladištenja i spremanja ogrevnog drveta tako da će im sama toplovodna mreža doneti jedno olakšanje grejanja a i jeftinijeg u odnosu na postojeće", kaže Kurteš.

Naš region raspolaže velikim potencijalom biomase od šumskih, drvnih i poljoprivrednih ostataka.

"Trudimo se da uključimo u ovaj koncept, da iskoristimo taj potecijal koji se do sada nije koristio", kaže Vasil Božikaliev iz "Bioenergetskog sela" u Makedoniji.

Bioenergetska sela jačaju lokalnu privredu, a prikupljanje i obrada biomase upošljava njihove žitelje. 

"On može da podrazumeva i udruživanje samih meštana u takozvane energetske zajednice i onda i oni mogu da postanu vlasnici tog sistema i korisnici i dobavljači", kaže Miodrag Gluščević, rukovodilac projekta iz Stalne konferecije gradova i opština.

U zemljama Evropske unije koncept "bioenergetskog sela" razvili su pokreti građana kako bi tehnološkim unapređenjem energetskog sektora poboljšali životnu sredinu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 04. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње