Kako "divlji" taksisti opstaju na beogradskim ulicama?

Decenijska priča o nelegalnim taksistima se nastavlja. Poslednji primer – vožnja od Slavije do Beton hale koštala je dvojicu stranih turista 100 evra. Izgleda da je to prelilo čašu i najavljuje se oštra akcija mnogih institucija da se nelegalno taksiranje u gradu iskoreni.

Gomila oduzetih tablica i dozvola u ormanu Saobraćajne inspekcije, skinute sa taksi vozila, potvrda su da je teško sprečiti nepropisno taksiranje, koje u poslednje vreme čak i buja.

Predsednik Udruženja taksista Srbije Aleksandar Bjelić kaže da je situacija kulminirala u decembru i januaru. "Svakodnevno imamo pritužbe građana i turista koji se žale na povećanu naplatu", ističe Bjelić.

Predsednik Udruženja taksista Srbije navodi da se po krovnoj tabli i registarskoj tablici lažni taksisti i ne razlikuju od pravih.

Nadležni su, prema njegovim rečima, prepoznali problem, a taksisti traže veća ovlašćenja Komunalne policije. "Njih je puno i rade 24 sata, za razliku od Saobraćajne inspekcije, koja ima veoma ograničene resurse", rekao je Bjelić.

I jeste Komunalna policija efikasnija i ima nadležnosti, ali ne može da zaustavi taksistu. Međutim, može da ga kontroliše u mestu. Kad otkriju nelegalno taksiranje asistiraju Saobraćajnoj inspekciji.

"U toj situaciji obaveštavamo Saobraćajnu inspekciju, koja dolazi na lice mesta i, u zavisnosti od prekršaja, preduzima mere", objašnjava Darko Dujović, šef Komunalne policije.

Solidarnost taksista

Dujović kaže da su prošle godine napisali 2.361 kaznu za brojne propuste kod taksista, a mnogi se odnose i na nelegalne taksiste, koje je teško otkriti i pored silnih dežurstava.

"Kada napravimo veću akciju ili krenemo u kontrolu taksi prevoza, regularni taksisti obaveštavaju neregularne gde su naše pozicije", objašnjava Dujović.

U takvoj situaciji nije lako oduzeti ni devet automobila taksistima u prošloj godini, ali ni otkriti 67 vozača koji su registrovani u drugom gradu, a taksiraju po Beogradu. Zakon ih razlikuje po prekršaju i kazni.

"Vozilo im se isključuje na deset ili 30 dana u ponovljenom prekršaju, oduzimaju im se registarske tablice i saobraćajna dozvola i kod sudija za prekršaje se podnose zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka i kazne su od 100.000 do 300.000 dinara", ukazuje Nenad Mićić, načelnik Inspekcije za drumski saobraćaj.

Dodaje da su u ovoj godini već oduzeli dva vozila, a otkrivena su i trojica taksista iz drugog grada. Svega je osam inspektora na celoj gradskoj teritoriji, a lukavost nazovitaksista, koji po pravilu saznaju za njihove akcije, povećava problem.

"Prepravljaju krovne oznake, menjaju brojke. Na primer, imamo tablice latiničnih slova IX, gde od I prave T. Zalepe izolir traku", navodi je Mićić.

Grad je prošle godine primio nekoliko stotina taksista, pa lista čekanja više i ne postoji.

Posle 15 godina praktično je podmlađena taksi služba, kaže Uglješa Mitrović, gradski sekretar za javni prevoz.

Da li je rešenje gradski taksi u koji se ulazi kupljenom licencom, a koja se gubi kada se prekrše pravila?

Broj komentara 3

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
nedelja, 30. mart 2025.
15° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom