Debata o GMO u Srbiji

Sporazumi o slobodnoj trgovini koje je Srbija potpisala sa Rusijom, Belorusijom, Turskom i Kazahstanom važe do ulaska zemlje u EU. Nedavno otvoreno poglavlje 30, ipak, podrazumeva da će u tom momentu morati da ih raskine, jer će za člana Unije tada biti važeći sporazumi koje je sklopio Brisel. Isto poglavlje predviđa članstvo u Svetskoj trgovinskoj organizaciji, a ono, između ostalog, ne dozvoljava zabrane poput one da se na teritoriji jedne zemlje obavlja promet genetski modifikovanih organizama.

Dok se u Srbiji više govori o otvaranju poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom, zatvaranje jednog je tema poslednjih dana. To poglavlje od posmatrača treba da nas dovede do člana u Svetskoj trgovinskoj organizaciji. Za to je potrebna promena restriktivnog Zakona o genetski modifikovanoj hrani.

"Moramo regulisati sve vidove rada sa GMO, eksperimentalni rad, stavljanje u promet i uopšte uvođenje u životnu sredinu, bilo da su u pitanju ogledna polja ili komercijalno gajenje. To ne podrazumeva momentalnu dozvolu stavljanja u promet", kaže savetnik u Ministarstvu poljoprivrede Vanja Kojić.

Članstvom Srbija može da ostavi na snazi zabranu proizvodnje takve hrane, ne i njen uvoz.

"Od nas se očekuje da uskladimo propise, da izbacimo eksplicitnu zabranu, ali postoje sofisticirane metode kojima vi praktično otežavate promet GMO, kao što je slučaj sa većinom članica EU", ističe pomoćnica ministra trgovine Olivera Jocić.

U EU, 19 članica je zabranilo uzgoj, ne i promet GMO. U hrani za životinje učestvuje u velikom procentu, ali pravilo je da meso dobijeno od životinja hranjenih genetski modifikovanom hranom nije modifikovano.

"Mi jedemo kokoške, teleće meso, pa nismo postali ni telad ni kokoške, mi dakle jedemo njihove gene. Do sada nije bilo problema. Iako se nekad desi da loš proizvod bude povučen, kao i proizvodi gajeni konvencionalnim metodama", kaže genetičarka prof. dr Gordana Šurlan Momirović.

Proizvodnja stočne hrane je jedna od retkih koja se u najvećoj meri oslanja na domaće sirovine. Srbija je jedina koja ima nemodifikovanu soju dovoljnu za sve svoje potrebe.

"Ako se dozvoli, svakako će doći do segmentacije tržišta, pre svega je razlog razlika u ceni, a ako pogledamo zemlje u regionu, to se kreće od 100 do 130 evra razlike između modifikovane i nemodifikovane soje. Oni koji se opredele za strategiju bez GMO imaće konkurentsku prednost, što je potvrđeno primerima u Austriji, Nemačkoj, Sloveniji", kaže Jovana Đilasov iz "Dunav soje".

Nacrta promena propisa još nema.

"Nadamo se da će se to relativno skoro desiti. Kada se pripremi nacrt zakona o GMO, javnost će biti uključena u čitav proces", kaže Vanja Kojić.

Protivnici i pristalice GMO dele jedan stav. Genetski modifikovani proizvodi trebalo bi da budu jasno obeleženi, što za sada nije obaveza, nego stvar dobre volje.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. јул 2024.
31° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару