Više novca za lečenje retkih bolesti

Jedino teže od bolesti, smatraju roditelji dece obolele od retkih bolesti, jeste saznanje da lek postoji ali da vam je nedostupan. Sudeći po budžetu za zdravstvo u 2018. takvih primera trebalo bi da bude manje. Opredeljeno je više novca za retke bolesti, ali i novu opremu i infrastrukturu.

U domu porodice Džinović iz Loznice jelka je već okićena, ali za sada ispod nje, još nema poklona. Dvogodišnji Vukan nada se autićima i transformersima, a njegovi roditelji, i porodice još dvanaestoro pacijenata koji imaju "Morkio sindrom" odnosno mukupolisaharidozu tip IV, da će dobiti neophodnu terapiju.

Ivan Džinović, Vukanov tata kaže da je u pitanju problem sa rastom, ograničeni su pokreti vratom, dete ne može da skače i trči. 

"Ukoliko ne dobije terapiju više je nego izvesno da će završiti u invalidskim kolicima, a imaće i druge probleme sa srcem, jetrom, plućima. Saznanje da nam je dete bolesno je najgora vest za roditelja, ali još teže pada kada znate da postoji lek ali da država ne može da pomogne", kaže Ivan Džinović.

Od 2012. svake godine u budžetu je više novca za retke bolesti. I milijardu i po dinara planiranih za sledeću nije dovoljno za sve.

"Potrudićemo se da što više pomognemo svima kojima možemo, postoje razni predlozi, kada bi se odvojio jedan dinar od paklice cigareta, jedan dinar od piva mogli bismo da rešimo preko 90 posto potreba za nabavljanje tih lekova na godišnjem nivou", kaže ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

Dok ova ideja ne dobije potrebnu podršku, čeka se i usvajanje predloga budžeta za narednu godinu. Ministarstvo zdravlja dobija čak pet milijardi i 785 miliona više nego prošle godine, dok Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje ide povećanje od 8,9 odsto.

Ministar Lončar je rekao da će biti novih zapošljavanja, kako kaže, za mlade i talentovane ljude.

"Obezbedili smo sredstva da možemo da ih zaposlimo, ono što smo obećali - zanovićemo opremu, imamo dotrajalu opremu i radićemo na infrastrukturi u zdravstvu, da poboljšamo uslolove rada, to je samo jedna deo, nabavićemo i nove lekove", rekao je Lončar.

Prvi put u budžetu je predviđen novac i za promociju transplantacije, i za transplantacione timove.

U danu kada je u svetu pre 50 godina urađena i prva transplantacija srca, i informacija da je u Srbiji od početka godine presađeno sedam srca, najviše od uvođenja tog programa 2013. godine, i da su ukupno urađene 83 transplantacije.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 30. март 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом