Dečji kancer moguće izlečiti u više od 75 odsto slučajeva

U Srbiji svakog dana jedno dete oboli od raka, a svake sedmice jedno od njih umre od te bolesti, rečeno je na skupu povodom obeležavanja 25 godina od osnivanja Udruženja roditelja dece obolele od raka "Zvončica".

Na skupu Udruženja "Zvončica" istaknuto je da je, zahvaljujući napretku medicine, danas dečji kancer u više od 75 odsto slučajeva moguće izlečiti.

Obeležavanju jubileja rada "Zvončice", u Institutu za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije "Dr Vukan Čupić", prisustvovao je i gradonačelnik Beograda Siniša Mali koji je rekao da je to udruženje tokom 25 godina postojanja pokazalo ogromnu energiju, humanost i posvećenost.

"Na tome vam, u ime Grada Beograda, čestitam. Sve te vrline pokazali ste u najtežim trenucima, onda kada su i deca i roditelji prolazili kroz najteže trenutke u životu", naveo je Mali i istakao da je potrebno pronaći sistemsko rešenje za finansiranje "Roditeljske kuće".

Inače, Udruženje "Zvončica" je investitor prve "Roditeljske kuće" u Srbiji i regionu, izgrađene pri Institutu za majku i dete, čime je omogućen smeštaj velikog broja dece obolele od malignih i drugih retkih bolesti i njihovih roditelja, koji žive daleko od Beograda, a leče se u Institutu za majku i dete.

Mali je istakao da Grad Beograd finansijski nikada nije bolje stajao i da je trenutno potrebno samo pronaći model za kontinuiranu pomoć udruženju "Zvončica".

"To udruženje je osnovano 1992. godine i danas možemo da kažemo da su njegovi osnivači pravi vizionari koji su pokazali ogromnu želju i energiju. Najmanje što mi, kao grad i država, možemo da uradimo jeste da podržimo ovo udruženje i kroz sistemski pristup promenimo neke stvari kako bi ljudi koji vode udruženje bili fokusirani isključivo na svoj posao – brigu o deci i podršku roditeljima", naglasio je gradonačelnik.

Podsetivši da je Grad Beograd nakon prošlogodišnjih novogodišnjih praznika izdvojio izvesnu količinu novca za rad "Zvončice", Mali je rekao da će to učiniti i ove godine.

Izvršna direktorka Udruženja "Zvončica" Irina Ban je rekla da je, od otvaranja do danas, u "Roditeljskoj kući" boravilo oko 450 porodica čija su deca pacijenti Službe za transplantaciju koštane srži i Službe za hematoonkologiju Instituta za majku i dete.

Takođe, dodala je, "Zvončica" je jedino udruženje u Srbiji i u regionu sa sedištem u bolnici.

Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Meho Mahmutović je rekao da to ministarstvo, na čelu sa ministrom Zlatiborom Lončarom, zadnjih nekoliko godina čini zaista krupne korake da zdravstveni sistem Srbije stavi na mesto koje mu pripada – "da budemo lideri u regionu, u svim oblastima".

Prisutnima se obratio i direktor Instituta za majku i dete Radoje Simić koji je rekao da je povezanost i isprepletanost aktivnosti tog Instituta i "Zvončice" jaka i svestrana.

"Jedni drugima služimo za ponos i podsticaj da budemo sve bolji i uspešniji u lečenju najtežih malih bolesti", naveo je Simić.

Navodi da se godišnje u Institutu postavi dijagnoza i leči 55-75 dece sa novootkrivenom malignom bolešću i dodaje da od njih 80 odsto ima akutnu leukemiju.

Skupu su prisustvovali predstavnici Ministarstva zdravlja, Instituta za majku i dete, brojni donatori koji sve ove godine pomažu Udruženju, gosti iz zemlje i inostranstva, kao i mnogobrojni roditelji i deca koja su izlečena od raka.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом