Dokle se stiglo u rešavanju problema otpada u Čačka

Već duže vreme gradska uprava planira rekultivaciju čačanske deponije Prelići koja je zatvorena pre nekoliko godina.

Lakše se diše, kažu meštani Prelića i Kulinovačkog polja koji žive uz obode nekadašnje deponije. Nema naslaga smeća a svuda su postavljeni biotrnovi za ispuštanje metana.

"Jedino kad je nizak pritisak oseća se metan iz ovih biotrnova. Mislio sam neću dočekati da dođe do te rekultivacije, a 45 godina živim tu", kaže Vladan Prelić, meštanin Prelića.

Odbornik u gradskoj skupštini Dragutin Đurović ističe da je to veliki potez grada Čačka, imajući u vidu da su ljudi zbog nesnosnog smrada leti zatvarali prozore i da nisu mogli da iznesu veš.   

Za rekultivaciju deponije Prelići Institut "Jaroslav Černi" izradio je projekat. Na ovoj velikoj površini od gotovo 20 hektara u Gradskoj upravi kažu da bi mogli da se naprave sportski tereni i parkovi.

"Ono što je neophodno to je ograditi telo deponije i napraviti protivpožarni put kako bi pristupili ovom poslu. Ono što je značajno da smo mi za tih milion i osamsto hiljdada evra koliko je potrebno da bi uradili rekultivaciju, već aplicirali pre nekoliko meseci kod Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave za 900 hiljdada evra, tačnije za prvu fazu radova", kaže pomoćnica gradonačelnika Čačka za ekologiju Mirjana Đoković.

"Iskreno verujemo da bi država morala da ima sluha i da shvati da ovaj projekta sam Čačak ne može da nosi", istakla je Đokovićeva.

Deponija u Prelićima je zatvorena 2012. godine. Od tada grad Čačak odvozi otpad u regionalnu deponiju Duboko kod Užica.

Početkom prošle godine počela je posredstvom kraljevine Švedske, gradske uprave i deponije Duboko da radi transfer stanica i centar za reciklažni otpad takođe na mestu stare deponije u Prelićima. Time je čitav krug zatvoren i smeće koje se dovozi dalje se transportuje u hermetički zatvorenim kontejnerima.

Iako je ceo taj prostor uređen po najvišim ekološkim standardima nesavesni građani i dalje bacaju smeće uz obode stare deponije.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. април 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом