недеља, 19.11.2017, 11:59 -> 23:07
Извор: Танјуг
Čestitke povodom svetskog dana deteta
Zamenica zaštitnika građana za prava deteta i rodnu ravnopravnost Gordana Stevanović čestitala je svoj deci Svetski dan deteta, uz poruku da su prava deteta neotuđivi deo univerzalnih ljudskih prava o kojima se ne sme i ne može pregovarati. Vlada veoma posvećena ostvarivanju prava deteta, poručila direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava.
Povodom obeležavanja Svetskog dana deteta, u beogradskom šoping centru "Stadion" je Kancelarija za ljudska i manjinska prava Vlade Srbije organizovala zabavni program za decu.
"Okupili smo se ovde da uz mnoštvo programa i sadržaja koji je prilagođen deci obeležimo Svetski dan deteta. Taj dan se od 1954. godine obeležava širom sveta, pa tako i u našoj zemlji", rekla je direktorka Kancelarije Vlade Srbije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović.
Iskoristila je priliku da ukaže na probleme sa kojima se deca u našoj zemlji suočavaju.
Kako je navela, to su problemi u vezi sa zlostavljanjem i zanemarivanjem dece, kao i sve više izražen problem vršnjačkog nasilja na koji, kako je poručila, kao društvo svi zajedno moramo što brže i efikasnije reagovati.
Vlada je veoma posvećana ostvarivanju dečijih prava ne samo kroz donošenje novih zakona, već i kroz punu primenu onih koji su već doneti, izjavila je Suzana Paunović.
Zamenica zaštitnika građana za prava deteta i rodnu ravnopravnost Gordana Stevanović čestitala je svoj deci Svetski dan deteta.
"Dečja prava imaju sva deca, nezavisno od toga gde su rođena, sa kim odrastaju, koje su nacije ili vere, a pravo na pravilno i bezbedno odrastanje, izražavanje mišljenja i dostojanstvo preduslov su njihovog pravilnog razvoja", istakla je Gordana Stevanović.
Posebno osetljive grupe dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom, teško bolesna deca, deca koja žive i rade na ulici, deca koja žive u ruralnim sredinama, deca izbeglice i žrtve rata, deca žrtve nasilja i druga deca koja se nalaze u posebno osetljivim situacijama, su kategorije koje zahtevaju neprekidno angažovanje nadležnih, bez obzira na ekonomske teškoće države, poručila je Stevanović.
U proteklim godinama je unapređen zakonodavni okvir za ostvarivanje i zaštitu prava deteta, ali stanje u ovoj oblasti i danas obeležava nedovoljno razvijen sistem prevencije i zaštite dece od nasilja, zlostavljanja, zanemarivanja i iskorišćavanja. Od 294 pritužbe koje su u ovoj godini upućene Zaštitniku građana u oblasti prava deteta, trećina se odnosi na nasilje nad decom, upozorava Stevanović.
Stoga je preko 100 preporuka upućeno ministarstvima nadležnim za socijalnu zaštitu, unutrašnje poslove, zdravlje i prosvetu, prosvetnim inspekcijama, organima starateljstva, školama i drugim organima vlasti kako bi se predupredili naredni slučajevi svih oblika nasilja nad najmlađom populacijom, a javnost upozorila da nad ovim problemom ne zatvara oči.
Podrška detetu žrtvi mora biti u centru pažnje države i društva, rekla je Stevanović i dodala da seksualno zlostavljanje i iskorišćavanje dece zahteva poseban i prilagođen pristup, kako bi se zlostavljanje rano otkrilo, nadležni brzo reagovali i kako bi se izvršila uspešna rehabilitacija deteta, a ponovljena traumatizacija sprečila.
U multisektorskom pristupu nasilju nad decom ključnu ulogu imaju oni državni organi koji daju okvir sistemu zaštite dece od nasilja, kao i oni koji u svakodnevnom radu primenjuju propise, standarde i protokole postupanja. Ne manje značajna je uloga nezavisnih institucija, kao što je Zaštitnik građana, da kontrolišu organe i usmeravaju ih ka najvišem ostvarivanju svih prava deteta, zaključila je Stevanović.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар