Pitanje koje muči akademce – šta posle fakulteta?

Oko 240.000 akademaca u Srbiji danas obeležava Međunarodni dan studenata u znak sećanja na 17. novembar 1939. godine, kada je stradalo 20 čehoslovačkih studenata, koji su demonstrirali protiv okupacije. Na svoj dan, akademci upozoravaju da im je najvažnije pitanje zapošljavanja po sticanju diplome i stvaranja uslova koji bi sprečili odliv mozgova.

Međunarodni dan studenata akademci u Srbiji, kažu, dočekuju u nešto boljem ambijentu nego prethodnih godina.

Novim Zakonom o visokom obrazovanju regulisano im je pitanje upisa u narednu akademsku godinu za koju će im biti potrebno 48 bodova za budžet. Rade na kreiranju modela nacionalne prakse koji bi trebalo da zaživi neredne godine.

"Najveći problem studentima jeste šta raditi posle završenog fakulteta. Nada u svemu tome jeste Nacionalni model studentske prakse, gde je SKONUS partner Ministartsvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, koji zamišlja da student sa fakulteta ne izađe samo sa diplomom i stečenim znanjem iz knjiga, već i dobro potkovan sa praksom. Da on sutra bude relevantan kadar u preduzeću, firmi koja ga zapošljava", ističe Milan Savić, predsednik SKONUS-a sa Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici.

Takođe ukazuju i na manjkavosti novousvojenog zakona.

"I reforma visokog obrazovanja nije stigla dovoljno daleko da bude iza tačke kada možemo reći da smo zadovoljni. Kada pogledamo situaciju u regionu možemo reći da su naša prava i obaveze negde najbliža tim evropskim i međunarodnim standardima, tako da je to taj sitan ugao pozitivnog gledanja na celu situaciju u kojoj se studenti nalaze", navodi Borijan Soković, student prorektor Univerziteta u Beogradu.

Tema ovogodišnje akademije je Ispit kreativnosti. Akademci ukazuju na koji način kreativni profesori i studenti učestvuju u unapređenju nastave, pa će se predstaviti i dobitnici međunarodnih nagrada.

"Govorićemo o startap projektima koje su studenti pokrenuli – solarni panel, punjač baterija za automobile, razni drugi projekti, o konceptu samozapošljavanja, koliko savremene komunikacije utiču na studiranje, društvene mreže koje nas na veoma dobar način povezuju sa ostalim studentima", navela je Jovana Ivaniš sa Filološkog fakulteta koja je i pi-ar SKONUS-a.

Studentska konferencija univerziteta Srbije je od 2012. godine član Evropske studentske unije, jer je mladima izuzetno važno da budu deo jedinstvenog evropskog obrazovog prostora.

Svečana akademija pod nazivom "Studenti za svet" biće održana večeras u Domu kulture "Studentski grad".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 30. март 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом