уторак, 14.11.2017, 13:34 -> 17:53
Извор: РТС, Танјуг
Bolnica "Sveti Sava" dobija najnoviji skener
Specijalna bolnica "Sveti Sava" sutra dobija savremeni skener (CT) aparat, koji će u funkciji biti od 1. decembra. Ministar zdravlja Zlatibor Lončar kaže da će bolnica imati dva CT aparata što će poboljšati dijagnostiku. Nabavku aprata i opremanje prostora koštala je 69 miliona dinara. Ministarstvo zdravlja izdvojilo je 60 miliona dinara, dok je iz donacija prikupljeno devet miliona dinara.
Zbog promene vremena i temperaturnih oscilacija, ovih dana u svim neurološkim ustanovama povećan je broj prijema pacijenata. Moždani udari ne zaoblaze ni mlade, ni stare. To je najčešći uzrok umiranja kod žena, a drugi kod muškaraca. Godišnje se u Srbiji registruje gotovo 25.000 novih pacijenata, a četvrtina onih koji imaju moždani udar bude zbrinuta upravo u bolnici "Sveti Sava" u Beogradu.
Ovde se ne leče samo pacijenti iz Beograda, već iz cele zemlje. Moždani udar šalje simptome, upozorava i, da bi lekari mogli da pomognu, najvažnije je odmah potražiti pomoć u specijalizovanoj ustanovi.
Pacijentkinja Valerija Gombaš (51) iz Zrenjanina imala je sreće da je na vreme stigla u bolnicu, juče joj je urađena intervencija posle moždanog udara i već danas se oseća "odlično".
"Jake glavobolje, pritisak, i odjednom, onda bolnica u Zrenjaninu, pa Zemun, pa su me ovde prebacili", objašnjava Valerija Gomboš.
U ovoj bolnici se uradi i oko 500 različitih minimalno invazivnih endovaskularnih procedura na krvnim sudovima mozga, vrata i kičmene moždine koje mnogi centri u regionu i svetu ne rade, zbog čega su ovde na edukaciji često i lekari iz Makedonije, Bugarske.
Direktor bolnice "Sveti Sava" Milan Savić kaže da sa dva skener aparata bolnica može da funkcioniše 24 sata bez zastoje, da je do sada bio veliki problem i za dijagnostiku i terapiju kada se jedini skener pokvari.
"Beležimo veliki broj pacijenata što je loša vest i za državu i za svakog pojedinačnog pacijenta. Ono što je svakako najvažnija poruka jeste da je moždani udar urgentno stanje, apsolutni prioritet i u transportu i u terapiji i dijagnostici. Svaka terapijska procedura koja pomaže, vezana je za vreme, tri i po, četiri i po, do šest sati. U tom vremenu može nešto da se učini, u prvom satu je najefikasnije", napominje Milan Savić.
U Bolnici "Sveti Sava" godišnje se zbrine i do 7.000 pacijenta, na skeneru urade 16.000 pregleda, a na magnetnoj rezonanci oko 10.000 snimanja.
"U prostoru gde se izvode građevinski radovi, sutra tu dolazi skener, najsavremniji i to će biti prvi put u istoriji bolnice 'Sveti Sava' da ima dva ct aparata, dva skenera, što i zaslužuju po obimu i broju intervencija koje rade", ističe ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
Novi skener je sa manjom dozom zračenja, brzo se uradi kompletna dijagnostika, angiografija koja je važna da se dobija stanje krvnog suda i tačno mesto gde se nalazi tromb.
Novi, najsavremeniji skener koji počinje da radi do 1. decembra, košta 69 miliona dinara.
Ministar zdravlja obišao je i Odeljenje interventne neurologije gde se u angio sali godišnje uradi 450 do 500 intervencija, što bolnicu čini liderom u regionu što se tiče lečenja pacijenata sa moždanim udarom.
Lončar je podsetio da je moždani udara prvi uzrok smrti kod žena i drugi kod muškaraca, da je najvažnije da pacijent stigne u roku od šest sati do bolnice. To je period u kome lekari uspešno mogu da oslobode krvni sud od tromba.
"Ako ne dođu u prvih šest sati onda je oporavak dugotrajan i skup i za državu i za porodicu i za društvo", pojasnio je ministar i dodao da je ideja da se obuče mladi lekari koji mogu da rade u celoj Srbiji te intervencije.
Četvrtina pacijenata u Srbiji koji dožive moždani udar leči se u toj bolnici, a 90 odsto svih obolelih u Beogradu.
Načelnik Odeljenja interventne neurologije Slobodan Ćulafić kaže da pacijenti kada stignu u bolnicu intervencija se radi istog dana, da ostaju u proseku dva dana i odlaze kući.
Dodaje da sve što se radi pogledu endovaskularnih procedura u svetu radi se i bolnici "Sveti Sava", da se kod njih leče i pacijenti iz regiona, a leče i decu.
"Mi smo uveli terapiju akutnog moždanog udara pre četiri godine, znatno pre mnogih centara u Evropi i ovde kod nas. Pacijente uspešno možemo da lečimo u prvih šest sati. Najveći broj pacijenta koji mi uradimo sa moždanim udarom, uradimo bez ikakvog deficita, a jedan mali deo ostane sa neurološkim deficitom", pojašnjava Ćulafić.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар