Pravac Preljina – Požega jedan od najzahtevnijih na Koridoru 11

Vlada je juče potvrdila ugovor o projektovanju i radovima na auto-putu E-763, od Preljine do Požege. Potpisnici ugovora su Vlada, "Putevi Srbije" i kineska kompanija "Čajna komunikejšn konstrakšn" čime se omogućava nastavak izgradnje auto-puta "Beograd ю Južni Jadran", ukupne dužine 258 kilometara.

Memorandum o razumevanju o saradnji na projektu "Beograd-Južni Jadran", deonice Preljina – Požega dužine 30,9 kilometara auto-puta u punom profilu, potpisali su Vlada Srbije i kineska kompanija SSSS u Pekingu, tokom Foruma "Pojas i put" u maju ove godine.

Posle potpisivanja tog memoranduma, ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović je izjavila da bi gradnja deonice od Preljine do Požege mogla da počne iduće godine.

Deo auto-puta Preljina – Požega jedan je od najzahtevnijih na pravcu Koridora 11 i on obuhvata obilaznicu oko Čačka i zaobilazi Ovčarsko Kablasku klisuru.

"Ova deonica koštaće više od 500 miliona evra, radi se o najzahtevnijoj deonici na putnom pravcu prema Požegi, sve se radi u steni. Saobraćani institut CIP uradio je idejni i glavni projekat i osatje da se on razradi", kaže MIlutin Ignjatović iz Saobraćajnog instituta CIP.

Projektanti kažu da će gradnja biti komplikovana, ali da su ispunjeni svi uslovi da ova saobraćanica bude u skladu sa svim ekološkim, i saobraćanim standardima Evropske Unije.

"Ovaj pravac ima tri tunela, Trbušani, Laz, Munjino Brdo, 32 mosta, 11 nadvožnjaka i tri petlje od čega je jedan čvor koji na kraju deonice spaja ovaj put sa Boljarima ali i sa Kotromanom", kaže Nevenka Đokić, projektant auto-puta u CUP-u.

Ugovor se odnosi na projektovanje, izvođenje radova i isporuku opreme, materijala i delova sa rokom za izvođenje radova od 36 meseci, u koji nije uključen period izrade i usvajanja projektne dokumentacije.

Specifičnost ugovora vezana je za njegovo stupanje na snagu. Ugovor će početi da se realizuje stupanjem na snagu Ugovora o finansiranju projekta kroz odobravanje dugoročnog kredita Srbiji od kineske Eksport-Import banke.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом