Moždani udar ne bira godine – leka ima ako nije kasno

Svake godine u Srbiji 24.000 ljudi doživi moždani udar, a od tog broja svaki drugi pacijent premine. Međutim, ta neurološka bolest može se sprečiti i lečiti, ali je potrebno da se simptomi ne ignorišu i da se kod lekara ode na vreme. Alarmantan je i podatak, da moždani udar više ne bira ni godine.

U Srbiji svakih 15 minuta neko doživi, a svakih 60 minuta neko umre od moždanog udara. Među njima su i oni najmlađi.

"Najmlađi pacijent kojeg smo lečili imao je 15 godina, a poslednji koji je bio pre par meseci imao je 16. I u toj najmlađoj do 30 godina radi se o uzrocima, koji se oslanjaju na genetsku predisponiranost", kaže profesorka Dejana Jovanović iz Kliničkog centra Srbije. 

Ipak, kod neurologa zbog utrnulost polovine lica ili tela, poremećaja govora, duplih slika, nesiguranog hoda idu češće stariji od 30 godina.

"Sada se zna, ne više 30 odsto, nego 50 odsto umire u prvoj godini, a od preostalih 50 do 75 odsto je trajno invalidizirano, nesposobno za trajno samostalan život", kaže profesorka Ljiljana Bumbaširević iz Kliničkog centra Srbije.

Moždani udar ne bira ni vremene, ni mesto. Zorana Tomaševića je pogodio dok je vozio.

"Nisam mogao da pomerim levu ruku i levu nogu. Pošto se to desilo u autu, nisam mogao kvačilo. Zaustavio sam i izašao iz auta", kaže Zoran.

Kada se nešto od ovih simptoma oseti – pravac u bolnicu, jer je kod ove neurološke bolesti svaki minut dragocen. Minuti i sati su ključni u davanju terapije.

"Svaki koji dobije terapiju u prvih sat i po vremena ima mogućnost da nema neurološke deficite posle tri meseca", kaže profesorka Dejana Jovanović.

Nezavisno od pola i godina, moždani udar može svakog da zadesi. Svake godine oko dve i po hiljade mladih doživi šlog.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом