utorak, 17.10.2017, 12:09 -> 10:53
Izvor: RTS, Tanjug
Transplantacija koštane srži i u KCS-u
Klinički centar Srbije dobio je danas Centar za transplantaciju koštane srži i Sterilni blok. U izgradnju i opremanje centra Ministarstvo zdravlja i Klinički centar Srbije uložili su 90 miliona dinara. U Srbiji se godišnje uradi oko 40 transplantacija koštane srži kod pacijenata koji boluju od malignih i autoimunih bolesti. Očekuje se da, posle otvaranja Centra, zbog boljih uslova, transplantacija bude znatno više.
U Centar je uloženo oko 90 miliona dinara, a KCS će tako postati treća zdravstvena ustanova u Srbiji u kojoj se radi takva intervencija.
Završen tender za nabavku sajber-noža
Završen je tender za nabavku sajber noža koji će biti instaliran u Kliničkom centru Srbije, kaže Zlatibor Lončar i navodi da će Srbija za tri do četiri godine, što se tiče zdravstva, biti lider u regionu.
Lončar kaže da je nabavljeno šest linearnih akceleratora na kojima se zrače pacijenti oboleli od karcinoma, da se aparati instaliraju u Kladovu, Nišu, Kragujevcu i Beogradu.
To će, kako je rekao, rešiti problem lista čekanja na zračnu terapiju.
Transplantacije matičnih ćelija kod dece rade se u Institutu za majku i dete, dok se kod odraslih rade na Vojno-medicinskoj akademiji.
Obilazeći novi sterilni blok te klinike, ministar zdravlja Zlatibor Lončar istakao je da je Centar izgrađen po najvišim svetskim standardima, a da su lekari iz Klinike za hematologiju bili na usavršavanju u jednom od najvećih centara za transplantaciju koštane srži u Hamburgu.
Direktor KCS-a Milika Ašanin podsetio je da je Klinika za hematologiju referentni centar za dijagnostiku i lečenje hematoloških oboljenja, ali da do sada nisu mogli da rade program transplantacije, jer za to nisu imali uslove.
Kako kaže, takve intervencije u inostranstvu koštaju od 150.000 do 300.000 evra, a da će se sada u KCS-u raditi po četiri do pet puta nižim cenama.
Direktorka Klinike za hematologiju Biljana Mihaljević podsetila je da Centar u Hamburgu godišnje uradi oko 300 transplantacija matičnih ćelija, u Srbiji se uradi do 40 alogenih tranpslanatcija, dok Zagreb i Ljubljana rade 80 do 100 transplantacija.
"Otvaranjem sterilnog bloka, Klinika za hematologiju prezuma obavezu da na godišnjem nivou uradi 40 alogenih transplantacija, čime se izjednačavamo sa centrima u regionu", zaključila je Mihaljevićeva.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar