понедељак, 16.10.2017, 14:49 -> 15:09
Извор: Taнјуг
Potencijalna oblast saradnje Srbije i NATO sajber bezbednost i odbrana
Zamenica generalnog sekretara NATO-a Rouz Gotemeler ocenila je odličnom saradnju Srbije i NATO-a kroz Individualni akcioni plan partnerstva od potpisivanja tog dokumenta, a kao jednu od potencijalnih oblasti buduće saradnje vidi sajber bezbednost i sajber odbranu.
U intervjuu za Juropijen vestern Balkans i Tanjug, Gotemeler kaže da je na forumu i tokom susreta sa najvišim srpskim zvaničnicima razgovarala o novim idejama sradnje koje bi, kako kaže, služile interesima Srbije i bile od koristi za našu ukupnu saradnju.
"Dakle, mislim da postoje neke važne oblasti koje treba uzeti u obzir, jedna od potencijalnih je u oblasti sajber sigurnosti i sajber odbrane, ali to je samo ideja", rekla je Gotemeler.
Upitana da li smatra da sradnja Srbije i Rusije može biti prepreka za integraciju Srbije u zapadne bezbednosne strukture, Gotemele kaže ne misli tako.
"Kao što uvek kažemo, ne postoji kontradikcija u tome da Srbija sarađuje oko bezbednosnih pitanja sa NATO-om i da takođe odluči da sarađuje na pitanjima bezbednosti sa Rusijom. Suvereno je pravo Srbije da odluči gde želi da kupi vojnu opremu", navela je zamenica generalnog sekretara NATO .
Ali, istovremeno, kaže, iz perspektive NATO-a, mi smo zabrinuti zbog interoperabilnosti.
"Za nas je važno, na primer, ako radimo na mirovnoj operaciji sa našim partnerima, da možemo da razgovaramo jedni sa drugima i to je ono što mislim, možda su u pitanju neke vrlo jednostavne tehnologije, ali mi želimo da naši partneri razmisle o interoperabilnosti sa NATO-om i sa saveznicima NATO-a".
Na pitanje da li misli da bi srpska vlada trebalo da učini više da obelodani svoj nivo saradnje sa NATO-om, Gotemeler kaže da, ako Vlada Srbije pronađe vrednost u ovoj saradnji, da će biti spremna da razgovara sa srpskom javnošću o tome.
"Svakako, pokušavam da prenesem tu poruku da sagledavamo ono što radimo zajedno kao pitanje od obostranog interesa, koje koristi srpskoj bezbednosti, ali koristi i NATO-u. Jer, kada Srbija želi da napreduje i dobrovoljno angažuje svoje stručnjake i resurse, stvara doprinos u vojno-medicinskom projektu koji upravo počinjemo, u kojem se Srbija dobrovoljno prijavila za obuku iračkih vojno-medicinskih tehničara i doktora u Srbiji", navela je.
Ne želeći da iznosi detalje razgovora sa srpskim zvaničnicima, Gotemeler je samo rekla da su obe strane prepoznale da treba otvoreno da pričaju o prednostima saradnje i da, kako je rekla, pokušaju da objasne javnosti u Srbiji da je saradnja dobra za Srbiju, za srpsku privredu i za srpsku budućnost u svetu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар