субота, 30.09.2017, 08:00 -> 10:47
Извор: РТС
Posledice NATO bombardovanja – bolesti i zagađenja pod lupom stručnjaka
Na inicijativu više od sto stručnjaka iz različitih profila i pripadnika Vojske Srbije mogle bi da budu ispitane posledice po ljude i životnu sredinu NATO bombardovanja Srbije 1999 godine. Predlozi i preporuke Inicijativnog odbora prosleđeni su ministarstvima zdravlja i životne sredine, a sastanak sa resornim ministrima predviđen je 5. oktobra. Istovremeno, i pravnici najavljuju okupljanje pokretanje tužbe protiv 19 NATO zemalja koje su bombardovale Srbiju.
Višegodišnja nagađanja o posledicama bombardovanja mogla bi da budu dokazana ili opovrgnuta. Ukoliko bi postojalo koordinaciono telo moglo bi da utvrdi vezu između bombardovanjai tzv. ekološki genocida: porast kancerogenih oboljenja, steriliteta i autoimunih bolesti.
"Ako su u pitanju maligne bolesti vršićemo poređenje da li terapija koja je bila standardna i sa kojom smo imali određen stepen rezultata ostao takav posle nato bombardovanja, drugi aspekt sue autoimune bolesti", kaže prof. dr Danica Grujičić, načelnica odeljenja za neurohirurgiju Kliničkog centra Srbije.
Treći aspekt je ispitivanje steriliteta, posebno muškog steriliteta, koji je 100 posto skočio posle NATO bombardovanja, istakla je Grujičićeva.
Zagađenost životne sredine mogla bi da bude ispitana matematičkim proračunima, na primer koliko zagađujućih komponenata ide u vazduh kada gori jedna zgrada, a koliko u uobičajenim industrijskim procesima. Ispitivanje životne sredine daje rezultate i posle dužeg vremenskog perioda.
"Možete određenim ciljanim istraživanjima da utvrdite šta je posledica bombardovanja ili bar dobrim delom, a šta je posledica nekog rada nekih fabrika pre ili posle tog perioda. Može se sigurno reći da su neke posledice ostale. Ta količina ispuštena u tom vremenskom periodu u ta tri meseca je ogromna, i predstavlja nekoliko uobičajenih godišnjih emisija za zemlju kao što je Srbija", rekao je prof. dr Aleksandar M. Jovović sa Mašinskog fakulteta u Beogradu.
Odmah posle bombardovanja je utvrđeno je da se kontaminacija desila u Vranju, Bujanovcu i Preševu. Inicijativni odbor traži podršku države za istraživanje. Vrata ministarstava zdravlja i životne sredine su otvorena za ovu inicijativu.
"U međuvremenu je javnost više puta ukazivala gde je kontaminirano zemljište zapravo gde se dogodio zločin i mi potpuno podržavamo javnost da se svaki podatak zna ne samo za radijaciju i kontaminaciju nego i za bilo kojim drugim zagađenjem, mi jedva čekamo da se komisija na ovaj ili onaj način formra, učestvovaćemo u tome razume se", kaže Goran Trivan, ministar zaštite životne sredine.
Formiranje koordinacionog tela trebalo bi da omogući prikupljanje podataka na jednom mestu i organizuje analize koncentracije toskičnih materija u vazduhu, vodi, zemljištu i hrani. Posle utvrđivanja koliko je zagađujućih komponenata završilo u životnoj sredini epidemiolozi, lekari i toksikolozi utvrđivaće kako je to uticalo na zdravlje.
Potom bi mogla da usledi akcija ekonomista i pravnika da bi utvrdili vrednost uništenih postrojenja. Ovo je šansa i da Srbija bude izvor podataka u naučnom svetu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар