Elektronski dnevnici zamenjuju papirne, sve više ocena na klik

Tri nedelje otkako se koriste elektronski dnevnici prošle su bez većih problema. U 200 od ukupno 1.800 škola, upisane su i prve elektronske ocene. Dok su osnovne potpuno digitalizovane, u srednjim školama se paralelno sa novim koriste i stari, papirni dnevnici.

Umesto dnevnika, u učionicu ulazi sa laptopom. Dve decenije pošto je stala pred đake, profesorka medicinske škole u Zemunu njihove aktivnosti ne beleži samo na papiru.

"Mislim da je ovo jedna sjajna stvar, da smo možda predugo čekali sve ovo. Olakšalo nam je posao u mnogim stvarima – u evidentiranju izostanaka učenika, pravdanju izostanaka. Ono što će biti lakše je to što ćemo osetiti na polugodištu u smislu računanja proseka đaka, proseka razreda", objašnjava profesorka u srednjoj Medicinskoj školi u Zemunu Marija Izgarević Veljković. 

Lakše će biti i roditeljima da saznaju uspeh svog deteta. Do kraja godine trebalo bi da zaživi servis pomoću kog će bez odlaska u školu moći da vide sve pohvale, ali i primedbe na račun učenika.

Samo tokom prve nedelje septembra, u elektronske dnevnike u Srbiji uneto je više od 20.000 podataka.

"Papirni dnevnik koji je do sada postojao uopšte nije bio prilagođen srednjim stručnim školama, prvenstveno medicinskim školama jer je u jednom času trebalo upisati najmanje tri ili četiri nastavne jedinice za četiri različita časa. Sada je to jako pregledno", kaže pomoćnica direktora Medicinske škole "Nadežda Petrović" Biljana Jovanović Glavonjić.

Upisane ocene menjaju se isključivo uz odobrenje direktora, a svaki nastavnik vidi jedino ocene iz svog predmeta. Osim objektivnosti, u resornom ministarstvu kao najveću prednost novog sistema izdvajaju brzinu. Podaci se sabiraju na dnevnom nivou, pa se za presek stanja ne čeka prvo tromesečje.

"Svi ti podaci bi bili upisani i u samom papirnom dnevniku, ali je poenta da u elektronskom obliku vi možete jako brzo da dobijete sve izveštaje koji vam trebaju koje biste ručno morali da prikupljate listajući sve te dnevnike. To je ono što dobijamo – upravljivost sistemom u realnom vremenu", ističe rukovodilac za e-prosvetu u Ministarstvu prosvete Bojan Radić. 

Podaci iz e-dnevnika čuvaju se na serveru, a ministarstvo uverava da su dobro zaštićeni. Od početka školske godine, kažu, nije bilo pokušaja upada u sistem.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом