"Ima pomaka, ali LGBT osobe i dalje ugrožene"

Postoje ozbiljni pomaci i napori države da se poboljša položaj LGBT osoba u Srbiji ali su oni i dalje jedna od najugorženijih grupa u društvu, rečeno je na predstavljanju rezultata izveštaja "Biti LGBT u Srbiji".

Istraživanje je deo regionalnog projekta Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), a predstavnica njihove kacelarije u Srbiji Jelena Hadžić istakla je da je položaj LGBT osoba nepovoljan i da im je, kako je navela, ugrožena sigurnost.

Zamenica zaštitnika građana Gordana Stevanović istakla je važnost izneštaja o stanju LGBT osoba, jer "skenerski prikazuje još uvek težak položaj pomenute populacije", ali mora se priznati, naglašava, da ima pomaka i promena izvesnih propisa koji olakšavaju status LGBT osoba.

Izvršna direktorka Saveza za jednaka prava Dragana Todorović istakla je da u Srbiji postoji dosta dobro zakonodavstvo, ali da ti zakoni moraju da se primenjuju da bi imali smisla, jer za instutcije oko 90 odsto problema ostane neprimećeno.

"Između zakona i stvarne situacije na terenu veliki je jaz. Istraživanja iz 2015. i 2017. godine pokazuju alarmantnu situaciju koja kao da se pogoršava. Čak 60 do 70 odsto ljudi misli da je homoseksulanost bolest, 30 odsto LGBT osoba je doživelo nasilje, a 60 odsto je diskriminisano. Zato treba raditi na menjanju svesti i kulture društva" naglasila je ona.

Ono što nedostaje u insitucionalnom smislu, precizira Todorovićeva, jeste zakon o rodnom identitetu i zakon o rodnim zajednicama.

"To mogu da objasnim i na svom ličnom primeru. Živim sa ženom koja iz prethodne zajednice ima dvoje dece. Ja učestvujem u njihovom vaspitanju brinem o njima, ali u pravnom smislu, ja ne postojim", navela je Todorovićeva.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом