Radovi na izgradnji Audio-vizuelnog arhiva SANU počinju 15. septembra

Radovi na izgradnji Audio-vizuelnog arhiva i Centra za digitalizaciju Srpske akademije nauke i umetnosti u Beogradu, u kome će po najvišim standardima biti pohranjena srpska kulturna baština, počeće 15. septembra. Očekuje se da će Arhiv početi da radi u prvoj polovini naredne godine, najavili su predstavnici SANU.

Kopredsednik Odbora za osnivanje Audio-vizuelnog arhiva i Centra za digitalizaciju SANU Aleksandar Kostić ocenio je da se srpska kulturna baština nalazi u "alarmantnom" stanju i da je zbog toga, poslednji trenutak da se sprovede njena digitalizacija.

"Digitalizacija je najbolji način promocije kulturne baštine. Svesni smo da je zadatak daleko od jednostavnog ali želimo da postavimo temelje jedne od strateški važnih insitucija jer će Arhiv biti stecište građe i lokalnih institucija kulture u kome će se raditi dugoročno, sistematski", kazao je Kostić na konferenciji za novinare u sedištu SANU.

Za realizaciju prve faze formiranja Audio-vizuelnog arhiva SANU, koja podrazumeva građevinske radove u prostoru na uglu Knez Mihailove i Ulice Vuka Karadžća i nabavku opreme, iz budžeta je opredeljen iznos od oko dva miliona evra.

Po rečima kopredsednika Odbora za osnivanje Audio-vizuelnog arhiva i Centra za digitalizaciju SANU Radoslava Zelenovića, razgovori o digitalizaciji kulturne baštine počeli su u martu 2016. godine.

"Vremena za ovaj proces nema mnogo. Svesni smo da su kulturna dobra neobnovljiva, da kada nestanu, nestaju zauvek", kazao je Zelenović.

Kako je rekao, najdelikatniji deo posla završen je izborom izvođača građevinskih radova na tenderu.

"Ovo je zahtevan i skup posao ako hoćemo da izgleda kao u svetu, zato će Arhiv od samog početka imati jasne standarde", rekao je Zelenović dodavši da će ta institucija pokušati da digitalizuje i brojne privatne i kolekcije u muzejima i ustanovama kulture iz unutrašnjosti, kako bi ta kulturna baština postala dostupna domaćoj i stranoj javnosti.

Predsednik SANU Vladimir Kostić kazao je da je Akademija počela da razmišlja o digitalizaciji kulturne građe nakon što je direktor Arhiva SANU kazao da pojedini dokumenti počinju da menjaju boju.

"Decenijama isijavamo neodgovornost prema pisanim dokumentima pohranjenim u arhivima. Uslovi u kojima se oni čuvaju su četo nedakevatni, za šta je primer Arhiv SPC u Sremskim Karlovcima koji je dat na upravljanje SANU", kazao je Kostić.

Govoreći o aktivnostima i programima SANU do kraja godine, Kostić je rekao da će 31. oktobra početi izborni ciklus za nove članove Akademije koji bi trebalo da bude okončan tokom 2018. godine.

On je najavio i da će do kraja godine, SANU realizovati 79 programa, među kojima su i obeležavanje 175. godišnjice rođenja političara i diplomate Stojana Novakovića, 125. godišnjice rođenja pisca Ive Andrića, 800. godišnjice od krunisanja Stefana Prvovenčanog.

SANU će 27. septembra, u saradnji sa SPC i Narodnim muzejom, organizovati i multimedijalnu izložbu "Srpsko umetničko nasleđe na Kosovu i Metohiji-identitet, značaj, ugroženost" čiji su autori dopisni član SANU Miodrag Marković i profesor Dragan Vojvodić.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом