Više od 1.500 nestalih na KiM, ko može da pomogne

Obeležava se Međunarodni dan nestalih lica. Poput ostalih delova bivše Jugoslavije zahvaćenih ratovima, i na Kosovu i Metohiji nije rasvetljena sudbina svih nestalih osoba. Traga se i za Srbima i Albancima, a i pripadnicima drugih naroda. Predsednik Udruženja porodica nestalih Srba sa KiM Milorad Trifunović rekao je za RTS da je za poslednjih devet meseci rasvetljen samo jedna slučaj, a za više od godinu i po samo tri slučaja.

Na Kosovu i Metohiji 19 godina od okončanja sukoba i dalje je nerasvetljena sudbina više od 1.500 nestalih osoba. Poslednjih godina, ovaj proces kao da zamire.

Milorad Trifunović, predsednik Udruženja porodica nestalih Srba sa KiM rekao je za RTS da je katastrofalna je situacija u vezi sa rešavanjem pitanja nestalih jer je za poslednjih devet meseci rasvetljen samo jedna slučaj, a za više od godinu i po samo tri slučaja.

"Nalazimo se pred neprobojnim zidom. Naši napori su veoma veliki, svi se zalažemo, ne samo Srbi već i Albanci. Pre tri meseca otvorili smo jednu zajedničku multietničku kancelariju, gde su naši zahtevi potpuno isti", rekao je Trifunović.

Prema njegovim rečima, međunarodne insitucije mogu najviše da pomognu - oni koji su 1999. godine došli na Kosovo, a potrebno je da se otvore arhive, Vojske Srbije, policija komunalne službe koje su radile na asanaciji terena.

"Imamo informaciju od beogradske komisije za nestala lica da su sve dali nadležnim institucijama. Međutim, nemamo podatak da je bilo ko dao UN-u iz NATO snaga svoje podatke i arhive. Nema podataka iz arhiva UČK. Tu leži problem naših nestalih lica", istakao je Trifunović.

U porodicama koje su izgubile svoje najmilije, iskrenost postoji i zajedno se borimo, poručio je Trifunović

"Danas će biti skup u Gračanici i iskazaćemo naše nezadovoljstvo i želju da nam se pomogne", rekao je Trifunović, povodom obeležavanja Dana nestalih.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом