Transplantacija – kruna hirurgije

Transplantacije srca sada se rade u Klinici za kardiohirurgiju Kliničkog centra Srbije. Nekada su se radile i u Institutu za kardiovaskularne bolesti Dedinje, gde i danas brinu o pacijentima koji su pre skoro dve decenije otpočeli nove živote.

Milan Lujić iz Brčkog 13. septembra proslavlja punoletsvo – toliko dugo ima novo srce.

"Lekar je uradio pregled i kaže da je sve to dobro. Kao da sam zdrav čovek potpuno, osećam se kao mladić od 33", priča Milan Lujić.

"Gospodin Milan Lujić je ponos Instituta Dedinje i čitavog tima za transplantaciju, i koliko je meni poznato, on je čovek koji najduže živi sa transplantiranim srcem, i najbolji je predstavnik početaka transplantacije srca u Srbiji", ističe dr Mirko Čolić, kardiolog na Institutu "Dedinje".

Prve transplantacije u Institutu "Dedinje" urađene su početkom jula 1995. godine. I u narednih nekoliko godina, do 1999, presađeno je šest srca, urađeno je 18 transplantacija jetre, a u toj ustanovi urađena je i prva i jedina transplantacija pankreasa u Srbiji.

"Ja njih gledam neprekidno, na svaka tri meseca dolaze naši pacijneti na kontrole, tako da mi o njima znamo sve – i šta vole da jedu, šta da gledaju na televiziji. Program transplantacije je kruna rada onih ljudi koji su eksperti u svom području – kruna imunologije, kruna hirurgije", objašnjava dr Vera Marović Stojković, specijalista imunologije na Institutu "Dedinje".

Dr Miodrag Perić, kardiohirurg, napominje da država ne sme da ostavi transplantacioni program da se sam sa sobom bori.

"Mora da pomogne na svaki način da se to dobro organizuje. Nama entuzijama i želje da radimo nikada nije nedostajalo. Tada kada smo to radili, a mnogi i ne znaju, nismo išli kući uopšte", ističe Perić.

U svetu, prosečno preživljavanje pacijenata posle transplantacije je 11 godina. A apsolutna rekorderka je pacijentkinja kojoj je transplantacija srca urađena kada je imala tri godine, a koja sa doniranim srcem živi već 33 godine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом