Drinski mostovi pamte vekove koji su pod njima protutnjali

Dok nad Drinom, između Ljubovije i Bratunca niče novi most, čiji se završetak očekuje na jesen, svaka od 23 takve građevine, koliko ih na Drini ima, potvrđuje Andrićevu misao da su one uvek podignute smisleno, na mestu na kom se ukršta najveći broj ljudskih potreba i ne služe ničemu što je tajno ili zlo. Jedanaest tih važnih, starih mostova na Drini, pravljenih pre dve, tri i četiri decenije Srbija i Bosna i Hercegovina nameravaju zajednički da obnove.

Ima lepih i neobičnih mostova. Čuvenih i gotovo nepoznatih – ali su svakom putniku jednako korisni. I sve drinske ćuprije pričaju o plemenitom trudu neimara i rušilačkim pohodima osvajača, jer su u oba svetska rata bile na udaru.

"Uz nadzor ruskih emigranata je izgrađen prvi most, a Nemci su ga posle toga srušili na početku Drugog svetskog rata. Tako su i u njegovoj obnovi ponovo učestvovali stranci – nemački ratni zarobljenici", kaže Boriša Čolić iz Bajine Bašte.

Legende o drinskim vilama brodaricama kao da su na kratko oživele kada je oštećeno gradilište kod Ljubovije, ali je novi most, ipak, ukrotio i vile i reku. Takavim poduhvatom je i 88 godina ranije nizvodno, spojen Zvornik sa Malim Zvornikom, ali je tadašnji test izdržljivosti bio drugačiji.

"Dovezli su 30.000 tona kamena, koji je stajao na mostu petnaest dana. Nakon odrađenog testa, praktično su dobili dozvolu za korišćenje", objašnjava novinar Dalibor Krstić iz Malog Zvornika.

Sada je za obnovu potrebno oko milion evra.

"Nadamo se, budžetska sredstva za narednu godinu kada se budu opredeljivala da probamo da dobijemo od ministarstva, ali uporedo, pokušavamo bilo koje evropske fondove, prekogranična saradnja", navodi predsednik opštine Mali Zvornik Zoran Jevtić.

Kod ušća Lima jezero je potopilo stari železnički most, nekoliko puta rušen i obnavljan. Novi je drumski, jer "Ćire"  odavno nema. Tu su i Fočanski i Goraždanski mostovi, po koja sačuvana ćuprija na pritokama Drine, a svi svedoče i o značaju Podrinja, još iz antičkog doba.

Obalom Ljuboviđe, prolazili su karavani rimskih, vizantijskih, dubrovačkih i turskih tragovaca, i rimski most, koga narod zova i "Latinska ćuprija", iako popravljan vremenom, sigurno pamti vekove koji su nad njim protutnjali.

Tako se i mostovima čita istorija kraja koji je deo bogatog civilizacijskog nasleđa Balkana. Neki, poput višegradskog, imaju i svetsku slavu, neki su oronuli i zapušteni, ali su svi važni – i ljudima i obalama.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом