Koliko su hosteli sigurna utočišta za migrante bez papira?

Izbeglice su tokom migrantske krize u poslednje tri godine često bile žrtve krijumčara. Krajem prošlog meseca, u jednom beogradskom hostelu, pronađeno ih je čak trideset, a dve osobe su uhapšene zbog krijumčarenja ljudi.

Hosteli su bili utočište migrantima koji su boravili u Srbiji, a nisu želeli u prihvatne centre. Ipak, pokazalo se da su i zgodno mesto na kojem bi krijumčari smeštali one koji su, mimo zakona, želeli dalje.

"Mnogi hosteli za veće naknade su izlazili u susret ovim ljudima pa su ih držali ilegalno. I dan danas na terenu uviđamo da dosta ljudi boravi u tom sistemu hostela. Kada vi držite nekog ilegalno neprijavljenog, vi ne znate ko je kod vas, ko ga je doveo, da li je ta osoba u nekom lancu trgovine ljudima, krijumčarenja, da li je neka žrtva, isto tako ne znate da li tu postoji droga, kriminal", objašnjava Radoš Đurović iz Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila.

Da migranti i danas pokucaju na vrata, tražeći utočište, potvrđuju vlasnici hostela i dodaju da ih baš zbog toga, policija češće posećuje.

"Ono što je bitno to je da imaju uredne papire, uglavnom nemaju tako da ne možemo da ih primimo i da ih ugostimo. Uredni papiri podrazumevaju da imaju dozvolu za boravak u našoj zemlji", kaže Zorica Jovanović. 

Poslovanje oko 120 hostela u prestonici, ali i apartmana koji se izdaju na dan, kontroliše turistička inspekcija. Proveravaju, kažu redovno, ali i po dojavi - nenajavljeno.

"Imali smo slučaj u jednoj prilici da gosti nisu bili prijavljeni. Svakako da je tada pokrenut prekršajni postupak protiv tog hostela i odgovornog lica. Ono što bih istakla to je da su oni dužni da prijave strance MUP-u i Upravi za strance", ističe Sonja Podunavac iz Sekretarijata za inspekcijske poslove.

Turistički inspektor Radojica Svorcan kaže i da su hosteli zainteresovani za bezbednost i imaju uvek nekog čoveka koji vodi računa o ljudima.

"Imaju kamere koje imaju ulaske-izlaske, evidentiraju svakoga ko dođe", objašnjava Svorcan.

Prema Zakonu o strancima, za one koji omoguće nezakonit boravak stranih gostiju kazna je od 100.000 do 500.000 dinara.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом