Preispitaće se kazne za nasilje u porodici

Ministarka pravde Nela Kuburović kaže da Radna grupa tog ministarstva radi na odgovarajućim izmenama Krivičnog zakonika i da će svakako razmatrati pitanja izmene krivičnih dela i propisanih kazni za nasilje u porodici.

Kuburovićeva je podsetila da je u novembru prošle godine izmenjen Krivični zakon, po kome je već povećana minimalna kazna, te da su propisane kazne za nasilje u porodici kod nas među strožima u Evropi.

Istakla je da je tu pitanje primene zakona.

"Prošle godine imali smo 2.200 osuđujućih presuda za nasilje u porodici, a više od 60 odsto su bile uslovne osude", ukazala je ministarka i dodala da nije uvek stvar samo zakona, već je reč o odgovarajućoj reakciji sudova.

Bolja koordinacija centara za socijalni rad, policije i tužilaštava predviđena je novim Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici.

Naglasila je da je od početka primene tog zakona izrečeno više od 1.000 hitnih mera, a da je u 200 slučajeva došlo do kršenja tih mera i izricanja kazne zatvora.

U skladu sa tim zakonom, naznačila je ministarka, osnovan je i Savet za borbu protiv nasilja u porodici, koji će prvi sastanak održati sledeće nedelje.

"Postupak za Srebrenicu će biti nastavljen"

Osvrćući se na slučaj "Srebrenica" navodi da će postupak biti nastavljen, te da se ne može govoriti o prekidu postupka, jer je reč samo o formalnom nedostatku, koji će, veruje, biti otklonjen.

"Ne bih rekla da je došlo do prekida suđenja, reč je o otklanjanju formalnog nedostatka, tako da postoje vrlo jednostavni koraci koji treba da se preduzmu od strane Tužilaštva za ratne zločine i postupak će se nastaviti", navela je Kuburovićeva.

Dodala je da, odlukom Tužilaštva za ratne zločine, sve radnje preduzete ranije tokom prethodne godine mogu da budu konvalidirane.

"A konkretne radnje i šta će se izvoditi od dokaza, kao ministarka pravde ne mogu ni da predvidim ni da znam", rekla je ministarka.

Suđenje osmorici pripadnika Specijalne brigade MUP-a Republike Srpske optuženih za zločine nad civilima u selu Kravice kod Srebrenice 1995. biće stopirano pošto je Apelacioni sud u Beogradu odbacio optužnicu protiv njih, jer nije podneta od ovlašćenog tužioca.

Apelacioni sud je, naime, usvojio zahtev odbrane da se optužnica od 21. januara 2016. godine odbaci jer je nije podigao tužilac za ratne zločine.

U to vreme, tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević je već bio u penziji, od 1. januara 2016, a na čelo Tužilaštva nije bio izabran drugi tužilac, niti vršilac funkcije tužioca za ratne zločine, već je njime njime upravljao "rukovodilac".

Suđenje koje je počelo krajem prošle godine sada će morati da se stopira do podizanja nove optužnice, u skladu sa zakonom, nakon podizanja nove optužnice sledi njeno potvrđivanje pa tek onda zakazivanje suđenja.

Odbačena optužnica tereti Nedeljka Milidragovića, Aleksu Golijanina, Milivoja Batinića, Aleksandra Dačevića, Boru Miletića, Jovana Petrovića, Dragomira Parovića i Vidosava Vasića.

Tužilaštvo za ratne zločine ih tereti za krivično delo ratni zločin protiv civilnog stanovništva u saizvršilaštvu.

Oni se terete da su u Srebrenici počinili ratni zločin nad civilnim stanovništvom, tako što su u hangaru "Kravice" 14. jula 1995. godine ubili 1.313 Muslimana.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом