Pojačana kontrola ispravnosti hrane, najosetljiviji meso, mleko i jaja

Zbog visokih temperatura Republička veterinarska inspekcija pojačala je kontrolu objekata za skladištenje, proizvodnju i promet hrane. Od januara do juna 2017. u više od 3.000 kontrola širom Srbije iz prometa je povučeno i uništeno gotovo 23 hiljade kilograma mesa i proizvoda od mesa, više od 9.000 komada jaja, gotovo 4.000 kilograma meda i nešto manje količine ribe i mleka. Pored drugih mera, podneto je i 188 prijava.

Leto je. Visoke temperature, a svaki dodatni stepen povećava rizik da se hrana pokvari. Posebno su osetljive namirnice životinjskog porekla.

Mleveno meso i proizvodi od njega, proizvodi od jaja, naročito majoneza, mlečni proizvodi, kolači sa kremovima i sladoled spadaju u veoma kvarljive vrste hrane.

Na visokim temperaturama, samo nekoliko sati je dovoljno da se iz jedne bakterije u hrani razvije njih dva miliona.

"U što kraćem vremenskom periodu kupljenu hranu smestiti u rashladne uređaje. Hrana u rashladnim uređajima mora da bude pravilno upakovana, odvojeno sveže namirnice od upakovanih namirnica. Odvojeno mlečni proizvodi od mesa. I svakako, održavati higijenu rashladnih uređaja", kaže načelnik Republičke veterinarske inspekcije Ljiljana Ivanjac.

A kada idete u kupovinu, širom otvorite oči.

"Potrošači bi trebalo da obrate pažnju na to ko je proizvođač hrane, u kom objektu i gde se proizvod prodaje, uslove čuvanja robe u prodajnom objektu, cenu koja je vrlo bitna. Rok upotrebe na deklaraciji, posebno kada se radi o kupovini na zelenim pijacama. Da poverenje poklanjaju poznatim proizvođačima kod kojih su se i do sada snabdevali", kaže predsednik Pokreta potrošača Beograda Petar Bogosavljević.

Veliki trgovinski lanci edukuju zaposlene o bezbednosti hrane.

"Imamo definisane kriterijume proizvoda i sprovodimo redovne provere proizvodnih procesa kod naših dobavljača. Postoji stručan tim koji kontroliše proizvode na ulasku u naš distributivni centar kao i u okviru naše maloprodajne mreže. Takođe, sprovodimo i monitoring od akreditovanih laboratorija s kojima sarađujemo", kaže Maja Mandić, menadžer za bezbednost hrane u kompaniji "Delez Srbija".
Poslednje kontrole ukazuju na to da su najproblematičnija skladišta hrane životinjskog porekla. Nepravilnosti su češće na tržnicama velikih gradova.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом