субота, 01.07.2017, 08:17 -> 09:38
Извор: РТС
Klinika u Tiršovoj dobila aparat protiv bola
Univerzitetska dečja klinika u Tiršovoj prva je pedijatrijska ustanova u Srbiji koja je dobila aparate protiv bola. Pacijent aparat koristi samostalno, u trenutku kada oseti bol, a dobija dozu leka koja mu pomaže u tačno određenim vremenskim intervalima. Anesteziolozi i lekari poručuju da bi naše zdravstvene ustanove, a pre svih pedijatrijske, trebalo da imaju više takvih pumpi protiv bola.
Mala nepažnja na fudbalu i prve dane leta i raspusta Luka, nažalost, provodi u Univerzitetskoj dečjoj klinici u Beogradu. Na Odeljenju Intenzivne nege je već dve nedelje. Poslednjih nekoliko dana da trpi bol ipak mu je malo lakše, jer je ta ustanova dobila neophodnu pumpu koja može da pomogne najmlađim pacijentima.
"Kad me zaboli noga pritisnem dugme i onda mi dođe doza leka koja mi pomaže da smanjim bol", kaže Luka iz Ćuprije.
Univerzitetska dečja klinika u Tiršovoj tenutno ima dve pumpe koje se koriste da ublaže bol koji trpe pacijenti. Nema ih više nijedna druga pedijatrijska ustanova, a u Srbiji ovakvu pumpu ima još samo Klinički centar u Nišu. Aparat pod nazivom "pacijentova kontrolisana analgezija ", na Klinici zovu i Lukin aparat, po imenu dečaka kome je prvom ukazana pomoć tom pumpom.
"Mi možemo aparatu da zadamo taj lokaut interval koji je od 5 do 15 minuta, štitimo pacijneta od predoziranja", kaže prof. dr Dušica Simić, načelnica Službe za anesteziju i intenzivnu terapiju.
Aparat samostalno, a posle kratkotrajne obuke, mogu da koriste deca starija od pet godina. Mlađoj deci pomažu roditelji ili neko ko je pored njih u bolnici. U Tiršovoj, zahvaljujući ovoj pumpi, uvode primenu novih oblika tzv. regionalne anestezije.
"Regije ruku, nogu rade se uz pomoć katetera, ova nova metoda, može da bude efikasna i za regionalnu anesteziju, tako da dete preko tih katetera a uz pomoć pi-si-aj pumpe može da ima neprikosnovenu terapiju bola", kaže Irena Simić, anesteziolog.
"Izuzetno je važno da deca ne osećaju bol, da im smanjimo bol, patnju, jer bol ima uticaj na zarastanje rane, na sveukupni oporavak", kaže Dušica Simić.
U inostranstvu, takav aparat je pored svakog pacijenta koji je npr. imao operaciju slepog creva, a pomaže u svim mogućim postooperativnim stanjima. Najčešće se koristi za intravensko ubrizgavanje leka, ali lek može da se da i u spinalni prostor, odnosno ta pumpa mogla bi da pomogne i pacijentima kojima je neophodna palijativna nega.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар