Oprezno sa klima uređajima u vrelim danima

Tropske temperature aktivirale su rashladne uređaje, pa je i potrošnja struje već skočila za deset odsto. Klime su blagodet, ali samo ako se pametno koriste. Treba misliti pre svega na zdravlje, pa stručnjaci preporučuju da razlika između spoljne i unutrašnje temperature treba da bude oko osam stepeni Celzijusa.

Leta su sve vrelija, pa su i klima uređaji neophodni i na poslu i kod kuće.

Stručnjaci podsećaju da je u rashlađivanju prostorija najvažnije strujanje vazduha.

"Nekada više pomogne cirkulacija, nego dva stepena razlike. Postoji u stručnoj literaturi fenomen "bolesne zgrade". Ako je napolju 35 stepeni ne treba rashladiti na 20 već na 23, 24, 25, 26 stepeni", navodi Nikola Rajaković, profesor ETF-a.

Treba imati u vidu da klime kroz potrošnju struje, hlade i novčanik.

"Ako uzmemo u obzir da jedna klima od dva kilovata koja se koristi u proseku pet sati dnevno, na mesečnom nivou potrošiće se više od 150 do 200 kilovat-sati struje što je u dinarskom iznosu od 2.000 do 3.000 dinara", ističe Sandra Alagić iz "EPS Distribucije".

Klima uređaji se moraju čistiti bar jednom godišnje, jer ako se ne održavaju troše više struje.

"Kojoj ventilator nije u redu, koja nije očišćena, koja je ostarila, gde su gubici povećani - one troše i do 20 odsto više energije", kaže Rajaković.

Ako se ne vodi računa, korišćenje klime može skupo da se plati po još jednom osnovu. Ukoliko voda iz creva rashladnog uređaja curi direktno na ulicu kazna za građane je 5.000 dinara, a za firme 25.000 dinara.

Preporuka je i da se kućne instalacije kontrolišu svakih pet godina, a to rade licencirani električari.

"Oni pomoću specijalnih aparata i uređaja termovizijske kamere u roku od sat vremena mogu da prekontrolišu jedan stan od 60 kvadrata", naglašava Alagićeva.

Inače, neispravne instalacije i uređaji najčešći su uzrok požara. Na tropskim temperaturama taj rizik je još veći, pa se savetuje da se po mogućstvu električni aparti ne ostavljaju uključeni ako nikog nema kod kuće.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом