Popravka bicikala – i hobi, i ljubav, i posao

Za rekreaciju i zdrav način života bicikl je odlična preporuka posebno u letnjem periodu. Da se od ljubavi prema tom prevoznom sredstvu može i živeti, potvrđuju dvojica Šapčana, u čijem je servisu uvek gužva.

Povreda mu je u mladosti prekinula takmičarsku karijeru, ali ga od bicikla nije odvojila. Zbog točkova i lanaca napustio je i stalni posao u bolnici i, već sedamnaest godina, pedesetpetogodišnjem Šapčaninu Dobrivoju Mitroviću hobi je biznis.

"Imam jednu harmoniju u životu jer radim ono što volim. Srećan sam, posao mi ne pričinjava nikavu teškoću. Svakog dana sam ovde od sedam ujutru do sedam uveče i jako sam radostan što mi je omogućeno da radim", navodi Dobrivoje Doca Mitrović iz Šapca.

Špice, gume i pedala oduvek su privlačili i Dragana Kovačevića. Ni on se nije dvoumio da na poziv kolege majstorsko mesto u bolnici zameni poslom sa točkovima.

"Moraš da budeš i bravar i strugar i varilac, sve moguće zanate, moraš da znaš čak i kožarski, i da lepiš. Radimo i sa plastikom, ali i kao električari", objašnjava Dragan Kovačević Koča iz Šapca.

Bicikl nije samo prevozno sredstvo već je i deo života, kažu Doca i Koča.

Najstariji, iz 1936, sređen je uz mnogo truda mušteriji za uspomenu na dedu. Među dvotočkašima zarađenim od prve plate ili rođendanskih poklona, u majstorskoj radionici u kraju završe i točkovi od kofera.

"Svašta smo popravljali, od najstarijih bicikala do najnovijih, od drvenih pedala do elektronike, bukvalno sve što ima točkove, skejtove, rolere, invalidska kolica, kolica za guranje, trocikla", navodi majstor Kovačević.

I dok su bicikli sve moderniji, mušterije su sve starije, kažu majstori ispred čijeg servisa je uvek gužva.

"Bicikl mi je jedino prevozno sredstvo, kad mi se pokvari, doteram ga ovamo, sad su mi popravili ovde lanac, a kad budem imala para, popraviću još jedan deo. Da mi nije njih, ja bih išla peške", objašnjava Aleksandra Marinković iz Šapca.

Jovan Mihajlović iz Šapca navodi da u servis obično dolazi da naduva gume na biciklu.

"Ima tu svega, raznih kompenzacija, nema čovek novca, pogotovu penzioneri. Primali smo umesto novca – hranu, slaninu, piliće, svašta i prase za Božić. Kod nas može i na poček, može i bez novca, dobro činimo njima, a i oni nama, jedno s drugim ide", navodi majstor Mitrović.

Jedino im je žao što zbog drugih, njihovi bicikli skupljaju prašinu. Posla ima i preko zime, a leti dnevno i do pedeset dvotočkaša stigne na popravku, uz uobičajeni mušterijski zahtev – začas posla majstore.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом