Kolika površine Srbije je pokrivena brzim mobilnim internetom?

Bez brzog interneta uvek i na svakom mestu danas je život gotovo nezamisliv. Slično je i sa poslom. Sve više je firmi koje svoje poslovanje baziraju na mobilnom internetu. Srbija je pre dve godine uvela 4G mrežu.

Da li ćete u programu RTS-a uživo čuti najnovije vesti iz Leskovca, Čačka ili Subotice zavisi isključivo od 4G mreže. Baš ona je neophodna da se naši dopisnici jave u pravi čas.

Mreža 4G označava skraćenicu za četvrtu i najmoderniju generaciju mobilne tehnologije. Od pre dve godine 4G mreža dostupna je i u Srbiji, a glavna karakteristika ove mreže je brz internet.

I to čak pet puta brži od onog koji je nudila stara 3G mreža. Važan preduslov za preduzetnike.

"U preduzetničke svrhe smo videli da imamo dosta primera, sa stanovišta internet stvari - povezanih uređaja koji preduzetnici sve više koriste", kaže Pjer Vučković, direktor za strategiju i planiranje u tehnici "Telenora".

Od brzine interneta mnogim preduzetnicima zavisi poslovanje. Ali ne samo njima. Sigrurna mreža potrebna je svima - od poljoprivrednika do IT stručnjaka.

"Analiza svetskih tržišta je pokazala da postoji direktna korelacija između razvijenosti internet mreža i rasta BDP-a u tim društvima. Naši korisnici su svi od start-apa do Vlade i ministarstva sa jedne strane, i od malih i srednjih preduzeća do velikih korporacija", kaže Filip Banković iz "Telekoma Srbija".

Sva tri operatrera zadovoljna su do sada postignutim, može li još bolje?

"Mislim da postoji još puno mogućnosti na samim lokacijama, da uđemo na neke lokacije gde nema samog pokrivanja, a sa druge strane i da ubrzamo protok interneta", kaže generalni direktor VIP-a Dejan Turk.

Svi operateri tvrde da je njihova mreža najbolja i najbrža.

Turk kaže da konstantno unapređuju 4G mrežu i da su pokrili velike gradove i da sada ulaze u manje gradove ispod 5.000 stanovnika.

"Sve što je implementirano u svetu, implementirano je i kod nas, i u tom smislu nema nikakve dileme", kaže Banković.

"Dve godine kasnije, 90 posto stanovništva ima dostupnu novu tehnologiju. Geografski gledano to je 60 posto teritorije koja je pokrivena", kaže Pjer Vučković iz "Telenora".

Konkurencija u telekomunikacijama čini da Srbija u korak prati najnoviju tehnologiju. Nije nerealno da do 2020. dobijemo 5G mrežu, koja se trenutno isprobava u Južnoj Koreji, Americi i Japanu. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом