Vulin: Cilj izjednačavanje državnih i privatnih domova za stare

Za smeštaj u neki od državnih domova za stare trenutno čeka 509 korisnika, kaže ministar za rad Aleksandar Vulin i dodaje da je cilj da se u potpunosti izjednači mogućnost državnih i privatnih domova da učestvuju na tržištu.

''Trenutno u Srbiji ima 40 državnih domova za starije i 150 licenciranih domova u privatnom vlasništvu. U državnim domovima imamo oko 9.000 ležajeva, dok u privatnom vlasništvu ima još oko 4.500'', rekao je Vulin koji je učestvovao na stručnom skupu "Spona za budućnost".

Prema njegovim rečima, popunjenost kapacirteta u državnim domovima je 90 odsto, dok je popunjenost privatnih kapaciteta 71 odsto.

''Država trenutno, po našoj evidenciji, ima 509 korisnika koji čekaju da budu smeštani u neki od naših domova. Za nas je ta situacija neprihvatljiva'', istakao je Vulin.

Kako kaže, Ministarstvo za rad je obezbedilo novac i odgovarajuće zakonske preduslove, pa i pre promene Zakona o socijalnoj zaštiti, a cilj je da se u potpunosti izjednači mogućnost državnih i privatnih domova da učestvuju na tržištu i zajedno konkurišu za sve one korisnike koji žele da budu smešteni i za koje plaća država.

''Smatramo da nijedan naš stariji sugrađanin ne sme da bude bez doma i smeštaja'', rekao je Vulin.

Navodeći da 40 državnih domova imaju veliki kapacitet, ministar je ocenio da oni nisu ravnomerno raspoređeni.

''Imate puno sredina u kojima nemate državni dom i ljudi nemaju gde da budu smešteni'', smatra Vulin.

Kako kaže, izjednačavajući privatne i državne domove omogućiće se privatnom kapitalu da otvori dom, konkuriše za državna sredstva i da, poput beogradskog primera gde imamo izjednačene državne i privatne vrtiće, izjednačimo i državne i privatne domove za stare.

Ministar je rekao da se nada da će 509 korisnka koji čekaju na mesto u državnom domu do kraja godine naći svoj smeštaj dodajući da je još važnije da u budućnosti nemamo liste čekanja jer ćemo uvek imati slobodne kapacite, a država će pod jednakim uslovima moći da upućuje korisnike i u privatne i u državne domove.

''To je velika promena i posle ovog socijalna zaštita može da kaže da je značajno napredovala i promenila odnos prema korisniku i njegovoj porodici'', rekao je Vulin.

Prema njegovim rečima, na ovaj način korisnik će imati priliku da ostane u svojoj sredini čak i ako nema državnog doma u svom mestu.

Ministar je ocenio i da se na ovaj način potpuno uništava i sama ideja ilegalnog doma.

Navodeći da je najčešće opravdanje dece za smeštaj roditelja u ilegalni dom taj da u tom trenutku nisu imali gde da ih smeste, posebno kada su teško pokretni i sasvim nepokretni, Vulin je istakao da nema više opravdanja za tako nešto.

''Ako nemate državni dom imaćete privatni. Država u skladu sa zakonom učestvuje u finansiranju tamo gde treba. Nema više opravdanja da svoje roditelje ostavljate po podrumima, bez zdravstvene nege. Imaćete mogućnost da ih ostavite u državnom ili privatnom domu'', naglasio je vulin.

Dodao je da nema razloga da bilo ko, kao i do sada, bude bez pažnje, nege i zaštite, jer to niko nije zaslužio.

''Na ovaj način nemate nijedno opravdanje, ni ekonomsko ni moralno, da ostavite svoje roditelje u ilegalnom domu'', zaključio je Vulin.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом