Ponude za sređivanje deponije u Vinči od 13. jula

Otvaranje ponuda za izbor partnera za projekat sređivanja deponije u Vinči, koji je vredan 300 miliona evra, biće organizovano 13. jula, a izabrani partner će na tom mestu izgraditi reciklažno postrojenje.

Direktor gradske Direkcije za upravljanje otpadom, Filip Abramović je u izjavi za Tanjug rekao da se otpad u Vinči već 40 godina deponuje bez selekcije i da je plan da se ta deponija zatvori, sanira, izvrši remedijacija, tretman procednih voda i izvuče kompletan deponijski gas.

"Na tom mestu ćemo izgraditi postrojenje za tretman komunalnog otpada i proizvodnju energije i ubuduće više deponovanja neće ni biti", istakao je Abramović.

Kako je naveo, sav otpad koji bude dolazio u Vinču biće korišćen za proizvodnju energije i biće resurs, a ne otpad.

Na mestu današnje deponije postojaće i postrojenje za reciklažu građevinskog otpada kako bi se i on iskoristio i smanjilo se korišćenje prirodnih agregata.

Dodao je da u ovom projektu moraju da učestvuju kompanije koje imaju najveće znanje, iskustvo, najbolje reference i dokazane tehnologije koje mogu da reše problem otpada u Beogradu za stalno.

Grad je 2015. godine održao prvu turu konsultacija sa svim najvećim svetskim kompanijama po pitanju realizacije i uvođenja novog sistema otpremanja otpada.

"Napravili smo veliku konferenciju na kojoj je bilo više od 100 kompanija koji su izrazile zainteresovanost za učešće u ovom projektu. Mi smo u avgustu 2015. napravili prvi krug naše javne nabavke za usluge za odlaganje otpada i tu se za priznavanje kvalifikacija prijavilo 11 firmi od čega smo priznali kvalifikacije za pet. Bili smo veoma zahtevni, jer smatramo da Beograd nema mesta za grešku", rekao je Abramović.

Kako je naveo, kompanije koje su učestvovale u celom procesu su iz celog sveta, Amerike, Rusije, Evrope, a od 11 je u užem krugu izabrano pet kompanija iz Francuske, Španije i Austrije.

Rekao je da će realizacija ovog projekta doneti i promene u načinu odlaganja smeća građana Beograda.

"Beograd je već počeo sa promenom načina sakupljanja otpada, prva faza je završena postavljanjem podzemnih kontejnera za isključivo reciklabilni otpad. Takođe, na skoro stotinak lokacija postoje nadzmena reciklažna ostrva, gde građani mogu odvojeno da stave papir, staklo, metal, plastiku", rekao je Abramović.

Istakao je da će ovaj projekat obuhvatiti samo otpad koji ostane posle kompletno izdvojenog reciklabilnog otpada odnosno onaj otpad koji se drugačije ne može ni iskoristiti.

"Mi nameravamo da završimo reciklažne centre u svakoj opštini. Prošle godine smo izgradili četiri centra, ove godine planiramo nastavak te akcije. Građani će tu moći da donesu i bez naknade odlože i sav opasan otpad iz domaćinstva koji ne bi smeo da se meša sa komunalnim. Tu se misli na električni, elektronski, na neke otpade od rekonstrukcija, gume, lakove, boje, akumulatore i slično", naveo je Abramović.

Kako je dodao, Grad Beograd će potencijalnom partneru omogućiti pristup i korišćenje same deponije, a oni će obezbediti projektovanje, finansiranje, izgradnju i vodiće postrojenje 25 godina nakon čega postrojenje pripada Beogradu.

Deponija u Vinči je ekološki jedna od najproblematičnijih tačaka u ovom delu Evrope, a projekat predviđa da se od smeća proizvodi toplotna i električna energija.

U pitanju je trenutno najveći projekat javno-privatnog partnerstva u zemlji i najveći projekat ovog tipa u Evropi, a dogovoren je u saradnji sa Svetskom bankom.

Pogon sakupljanja sekundarnih sirovina i eksploatacije – Deponija Vinča osnovan je 1977. godine kao najveća deponija na teritoriji grada Beograda koja svojim kapacitetom podmiruje odlaganje otpada sa 13 od 17 opština grada.

Deponija se prostire na 68 hektara ograđene i upotrebne površine.

Na deponiji se pored kućnog i kabastog otpada odlaže i građevinski šut, zemlja, lim i ostalo.

Dnevni priliv smeća, kućno smeće, zemlja, šut i drugo, iznosi više od 2.700 tona od čega vozila Gradske čistoće dovezu oko 1.500 tona.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом