понедељак, 05.06.2017, 07:49 -> 08:34
Извор: РТС
Na koji način sarađuju UN i Srbija?
Srbija i Ujedinjene nacije u našoj zemlji potpisale su plan petogodišnjeg partnerstva, vredan 170 miliona dolara, koji je u direktnoj vezi sa ciljevima Srbije u procesu evrointegracija. Rad UN-a najpre se prepoznaje po političkom uticaju i mirovnoj misiji. Međutim, u državama poput naše, osim humanitarne, ima i važnu razvojnu ulogu.
Podvučeno crvenom, u dokumentima stalne koordinatorke Ujedinjenih nacija -prioriteti petogodišnje saradnje. Pomoć u zbrinjavanju migranata već se sprovodi jer nije moglo da se čeka potipisivanje Okvira o partnerstvu.
"Imamo pet stubova na koje se oslanjamo, koji služe da se olakša i podigne kapacitet Vlade u dostizanju ciljeva evrointegracija. Prvo su uprava i vladavina prava, zatim razvoj socijalnih i ljudskih resursa, treći stub odnosi se na ekonomski razvoj i zapošljavanje, četvrti na životnu sredinu i klimatske promene i peti na kulturni razvoj", kaže stalna koordinatorka UN u Srbiji Karla Herši.
Razvojne aktivnosti sprovodi sistem od 19 agencija i fondova koji deluju u Srbiji pod okriljem Ujedinjenih nacija.
"Tamo postoje određeni standardi, određena pravila koja EU postavlja, oni se ne razlikuju od globalnih standarda koje UN podržavaju i zato oni kroz svoje projekte, agencije, posebno projekte koje finansiraju, podržavaju i taj naš put", kaže generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Veljko Odalović.
Koliki je značaj ne samo finansijske već i administrativne, zakonodavne i svake druge pomoći Ujedinjenih nacija uverili smo se tokom katastrofalnih poplava.
"Gro kuća koje su sazidane za porodice koje su ostale bez krova nad glavom u vreme poplava, gro tih kuća je sazidano upravo UNOPS, oni su bili implementacioni partner, kao i FAO delegaciji EU u Srbiji, preko njih je plasirano na desetine miliona evra", kaže direktor Kancelarije za obnovu Marko Blagojević.
Baš ta pomoć stigla je do Rodoljuba Samardžića uzgajivača cveća iz okoline Šapca kad mu je poplava razorila imovinu.
"A ovi plastenici mnogo znače, što su nadoknadili taj deo koji smo tu imali tu imovinu tako da smo se na neki način oporavili", kaže poljoprivrednik Rodoljub Samardžić.
U Vladi dragocenim smatraju to što agencije Ujedinjenih nacija konkurišu u ime Srbije za novac iz inostranih fondova kojima naša država nema pristup.
"UN su za nas dobile donaciju države Japana u iznosu od tri miliona evra, iz tog novca je finansirano recimo nekoliko desetina projekata obnove i unapređenja lokalne infrastrukture", ističe Blagojević.
Oko 230 miliona dolara iz kase Ujedinjenih nacija, za poslednjih šest godina, utrošeno je u našoj državi.
"Od 170 miliona dolara koliko vredi trenutni petogodišnji program, samo 2016. obezbedili smo 63 miliona dolara", dodaje Karla Herši.
Svha projekata jeste i da se pomogne ispunjavanje ambcioznih ciljeva održivog razvoja iz Agende do 2030. godine, koju je Srbija potpisala.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар