среда, 31.05.2017, 08:42 -> 09:21
Извор: РТС
Za sezonski rad najzainteresovaniji mladi, dnevnica do 3.000 dinara
Omladinske zadruge ovog leta nude razne sezonske poslove. Ponuda nije mnogo drugačija od prošlogodišnje, a za sezonski rad su najzainteresovaniji studenti i srednjoškolci. Zavisno od posla, po danu mogu zaraditi i do 3.000 dinara.
Iako je leto idealno vreme za trošenje novca, ima i onih koji koriste priliku da nešto zarade. Omladinci uglavnom tvrde da nema posla koji ne bi radili. Ipak, mnogo radije se prihvataju šanka ili prodaje sladoleda, nego rada na njivi. Zato se proizvođači malina ili višanja već tradicionalno muče da obezbede dovoljno berača.
"Nemoguće je naći radnika, osim ako je pao dogovor mesec ili dva unapred. Za neke teže radove uopšte nije moguće naći radnike. Oko 2.500 dinara su bile dnevnice", kaže Đorđe Čupović, voćar iz sela Vranjani kod Požege.
Promocija može doneti od sto, pa i do hiljadu dinara po satu. Za rad u kafiću dnevno se dobije oko 1.000 dinara. Od nedavno do posla sezonce deli samo nekoliko klikova na mobilnom telefonu. "Infostud" nudi aplikaciju "Poslonaut". Umesto slanja CV-a, sa poslodavcem možete da kontaktirate istog trenutka. Na aplikaciji treba da napravite profil.
"Komunikacija između poslodavca i kadidata je direktna. Kada on odabere oglas za koji je zainteresovan u dnu ekrana vidi opciju poziv ili poruka. Poruka je besplatna i sve se odvija preko aplikacije ili da ga pozove da dogovori posao tog istog dana što se i dešavalo", objašnjava Jelena Tanasković iz "Poslonauta".
"Poslonaut" je olakšao i proceduru oglašavanja za poslodavce. Sada oglas za posao mogu da postave za minut, besplatno. Aplikacija trenutno ima 80.000 korisnika i više od 500 oglasa.
"Najviše biraju poslove prodaje, zatim ugostiteljstva, pomoćnih radnika. To su negde top tri pozicije", navodi Tanaskovićeva.
Leti dobro zarade i radnici na građevini.
"Oni mogu da zarade, znači fizička radna snaga, njihova dnevnica je tu oko 1.200 do 1.300 dnevno plus nešto za hranu. Majstorska dnevnica dobrih majstora može da bude i do 50 evra. Oni nisu zaštićeni, pitanje je da li su osigurani na gradilištu od povreda", naglašava Goran Rodić, potpredsednik Građevinske komore Srbije.
Vanredne i nenajavljene kontrole inspekcije mogle bi da povećaju broj prijavljenih radnika na građevini.
"Ne može to da se definitivno eliminiše, ali može da se u znatnoj meri smanji. Nikakve edukacije, priče, nema od toga ništa – potrebna je inspekcija, kažnjavanje", poručuje Rodić.
A da ne rade samo za dnevnicu i da budu prijavljeni, mogli bi i sezonci na njivama. Priprema se Zakon o sezonskom radu u poljoprivredi, ali on najverovatnije neće važiti za ovogodišnje sezonce.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар