Petnica nastavlja da podržava mlade naučne talente

Istraživačka stanica Petnica ovog vikenda je ugostila dvadeset predstavnika organizacija koje se bave naučnim obrazovanjem, talentima u nauci i izuzetnošću mladih na godišnjoj konferenciji.

Predstavnici su razgovarali o unapređenju načina identifikacije talenata i modernim obrazovnim programima za njih, navodi se u saopštenju.

Mreža organizacija za izuzetnost mladih okuplja organizacije širom sveta koje se bave mladim talentima, njihovom posebnošću, i obrazovnim programima prilagođenim za one sa dodatnom motivacijom. Mreža je registrovana u Nemačkoj, a članice dolaze sa svih kontinenata.

O svom utisku sa konferencije, nekadašnji predsednik Mreže koji dolazi iz Izraela Zvi Paltiel kaže da u svetu nema mnogo organizacija koje se bave mladim talentima i izuzetnošću, stoga je važno da se mladima koji pokazuju interesovanje za učenje i istraživanje posveti pažnja na pravi način, jer su bitni za razvoj čovečanstva.

"Vrlo je važno to što smo imali priliku da uporedimo ono što radimo svako u svojoj organizaciji, da razmenimo iskustva, i da dogovorimo buduće zajedničke programe. Petnica se kao domaćin potrudila da predstavi sve ono što je postignuto u prethodnih 35 godina rada. Učesnici su imali priliku da razgovaraju sa rukovodiocima programa, stručnim saradnicima i mentorima, studentima vršnjačkim edukatorima, kao i sa aktuelnim polaznicima redovnih programa", kaže Nikola Božić, programski direktor u Petnici.

Ovogodišnji skup trajao je od 26. do 28. maja, a Istraživačka stanica Petnica ugostila je predstavnike iz Nemačke, Izraela, Poljske, Češke, Mađarske, Rumunije, Danske, Španije, Italije, Hrvatske i Srbije.

Istraživačka stanice Petnica od 1982. godine organizuje obrazovne programe za motivisane i zainteresovane učenike i studente u oblasti astronomije, fizike, elektronike, računarstva, matematike, biologije, ekologije, hemije, geologije, medicine, lingvistike, istorije, psihologije, antropologije, sociologije, arheologije i dizajna. Kroz programe ISP do sada je prošlo 50.000 učesnika. Ove godine obeležava 35 godina rada.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом